Miután Putyin lemondta a Zelenszkijjel való tárgyalást, Szijjártó kiemelte, hogy ez a lépés újabb kihívások elé állítja a nemzetközi diplomáciát. Az események alakulása rávilágít arra, hogy a párbeszéd és a közvetlen kapcsolatok fontossága még sosem volt

Azt várjuk ma el Brüsszeltől, az európai országoktól, azok vezetőitől, hogy ne akadályozzák az orosz-ukrán béketárgyalások sikerét
Törökországban, a NATO informális külügyminiszteri ülését követően Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kifejezte reményét, hogy végre elindulhatnak a béketárgyalások Ukrajna és Oroszország között. Mindezek ellenére, az orosz elnök korábbi bejelentése szerint, amely kimondta, hogy nem látogat el Törökországba, a várakozásokkal ellentétben nem fog megvalósulni a Putyin-Zelenszkij csúcstalálkozó.
A külügyminiszter emlékeztetett, hogy 2022 márciusában, a háború kirobbanását követő hetekben, ugyanígy Törökországban egyszer már majdnem sikerült megállapodni, majdnem lezárták a háborút, de ezt akkor "megakadályozták".
Mégpedig azok a politikusok akadályozták meg, akik az elmúlt három évben nap mint nap támadtak minket azért, mert mi a béke ügyét és a tűzszünet ügyét képviseljük
- villantotta fel Szijjártó nyugat-európai politikusok vélt felelősségét, egyben ismét felszólította őket, hogy "ne akadályozzák a béketárgyalások sikerességét.
"Amennyiben ezek a nyugat-európai politikai vezetők nem akadályozzák meg az orosz-ukrán béketárgyalásokat, akkor valószínűleg sok százezer, sőt akár millió ember életét meg lehetett volna menteni. Továbbá, Ukrajnában jelentős, több százmilliárd eurós kár elkerülhető lett volna, ami lehetővé tette volna, hogy több forrást fordítsanak Európa gazdaságának fellendítésére. Az európai védelmi képességek is stabilabbak maradhattak volna" - emelte ki a miniszter, konkrét neveket nem említve, de hangsúlyozva, hogy a nyugat-európai döntéshozók komoly felelősséggel tartoznak az elmúlt három év során bekövetkezett veszteségekért. Szijjártó végül kifejezte reményét, hogy mind az orosz, mind az ukrán fél képes lesz a szükséges józanságra, hogy végre tárgyalóasztalhoz üljenek. A miniszter azonban nem utalt arra, hogy Putyin lemondta a részvételt az aktuális törökországi találkozón."
Szijjártó Péter kifejtette, hogy Magyarország határozottan elutasítja az ukrajnai mezőgazdasági termékek vámmentességének korlátlan meghosszabbítását az Európai Unió keretein belül. Véleménye szerint ez a lépés komoly károkat okozna a tagállamok gazdasági helyzetében, és ezért nem támogatható.
Szijjártó kifejtette, hogy Ukrajna alacsony minőségű, GMO-tartalmú élelmiszereivel és egészségre káros termékeivel árasztja el az Európai Unió mezőgazdasági piacait, beleértve Magyarországot is. Ezzel a lépéssel Ukrajna jelentős károkat okoz az európai gazdák, köztük a magyar mezőgazdasági termelők számára. Hangsúlyozta, hogy az ukrán termékek vámmentessége komoly fenyegetést jelent számos európai mezőgazdasági termék fennmaradására, valamint a gazdálkodók megélhetésére is. Emellett a baromfihús- és tojáságazatban tapasztalható ellenőrzési hiányosságok minőségi és növényegészségügyi problémákhoz vezethetnek – tette hozzá.