Nem a pénz az, ami hajtja őket: a Z-generáció forradalmasítja a munkaerőpiacot.

Teljesen más megközelítéssel indulnak neki a munkaerőpiacnak a fiatalok, akiknek nem elsősorban a pénz a fontos a leendő munkahelyükön - nyilatkozta az Economxnak Istenes Viktória. A szenior HR generalista szerint ma a fiatalok legfőbb elvárásai közé tartozik:
Elsősorban ezek az öt kulcsfontosságú tényező járul hozzá a friss munkavállaló úgynevezett jóllétéhez, vagyis a well-beingjéhez.
- mondta a Ganz TVF szenior HR-ese. Hozzátette, hogy van még egy tényező, ami kiemelt fontosságú a fiataloknál, ez pedig a rugalmas munkavégzés, ami biztosítja számukra azt a szabadságot, amivel könnyebben bele tudnak helyezkedni az új szerepükbe.
Jelentős különbség van az Y (1980-1994 között születettek) és a Z-generáció között (1995-2010 közöttiek): az Y-osoknak nem feltétlenül fontos a well-being, náluk leginkább a fizetés kerül előtérbe, ha új munkahelyzet választanak. Ez abból is fakad, hogy ők most tartanak ott az életükben, amikor lakáshoz kellene jutni és családot is alapítanának, ehhez pedig ugye rengeteg pénzre van szükség, tehát érthető, hogy ebben az életszakaszban a munkavállalók elsősorban az anyagi tényezőket helyezik előtérbe - mondta lapunknak Istenes Viktória.
A Z-generáció tagjainál pedig rendkívül fontos a társadalmi felelősségvállalás, a környezetvédelem és a munkahelyi well-being is. Nem a levegőbe beszélnek, amikor az állásinterjún a jó csapatszellem felől érdeklődnek, a legtöbbjüknek valóban fontos, hogy legyenek például szenior kollégáik, akikre odafigyelhetnek és akiktől tanulhatnak.
Az emberek nem találják a helyüket olyan közegben, ahol robotként végzik a feladataikat, ahol a kommunikáció hiánya uralja a napjaikat, és ahol a másik iránti érdeklődés teljesen hiányzik. E korosztály számára különösen lényeges a kölcsönös figyelem és törődés, hiszen ez ad értelmet a kapcsolatoknak és a közös élményeknek.
- közölte a HR generalista.
Istenes Viktória véleménye szerint a jelenség hátterében az áll, hogy a mai fiatalok más környezetben nőttek fel. Átlagosan kedvezőbb életkörülmények között érkeztek a világra, és a fiatalabb generációk mindig egy fokkal előnyösebb helyzetből indulnak, mint édesanyjuk és nagymamájuk.
- hangsúlyozta a Ganz generalistája.
Kiemelte, hogy az idősebb generáció számára ez különösen kihívást jelent, mivel mi, a "szendvicsgyerekek", gyakran egyszerre viseljük a felelősséget a gyermekeink és a szüleink iránt. Ez a kettős szerepvállalás teszi oly fontossá a pénzkeresetet számunkra.
A Z-generációnak egyelőre viszont nincsenek ilyen problémái, emiatt megengedhetik maguknak, hogy ne dolgozzanak olyan cégnél, ahol nincs egyenlő bánásmód például a nemi, a faji vagy a vallási szempontokat illetően. Ez ugyanis valóban rendkívül meghatározó számukra. Ezen felül állandóan visszatérő téma a nemek közti fizetéskülönbség: kategorikusan kijelentik, hogy nem dolgoznak olyan cégnél, ahol nincs egyenlő bánásmód, tehát ahol a nők kevesebb bért kapnak ugyanazért a munkáért, mint egy férfi, vagy ahol láthatóan nem támogatják a nők előmenetelét a céges ranglétrán.
A szakértő véleménye szerint az új, fiatal generáció hozzáállása különösen üdvözítő, hiszen ők lehetnek a kulcsai annak, hogy a vállalatokban frissebb és egészségesebb normák születhessenek. Emellett megemlítette, hogy tapasztalatai alapján gyakran merítenek inspirációt külföldi példákból, amelyek segítik őket az új irányvonalak kialakításában.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” - javasolja Istenes Viktória.
A tolerancia és a nyitottság kiemelkedő szerepet játszik az életükben, és ezért választják a multinacionális vállalatokat, ahol ez az attitűd széles körben elterjedt. Gyakran előfordul, hogy ez a hozzáállás akár a pénzügyi szempontok rovására is megy. A személyes fejlődés számukra rendkívül fontos, ami miatt a pályaválasztás különösen nehéz feladat. Az óriási információáradat közepette állva sokszor nehezen tudják megfogalmazni, mit is szeretnének, így a döntéshozatal és az elköteleződés folyamata is bonyolultabbá válik számukra.
A szakértő hangsúlyozza, hogy a fiatalok előtt hatalmas lehetőségek állnak, hiszen az utóbbi időszakban olyan elképesztő mennyiségű új munkakör alakult ki, hogy a választás igazi kihívássá vált. Az idősebb generációk idejében ez másképp alakult, hiszen kevesebb alternatíva állt rendelkezésre, így a döntések gyorsabban és könnyebben születtek. Mivel a fiatalok számára a sok variáció miatt nehezebb meghozni a választásokat, gyakran bizonytalanabbnak tűnnek. Ezért különösen értékessé válik minden olyan tényező, ami segítheti őket a döntéshozatalban – legyen szó akár a fenntarthatóságról, a nyílt kommunikációról vagy a bértranszparenciáról.