A KTE vezetőedzőjének felmentése nem az eredménytelenség következménye volt.


A labdarúgó NB I őszi szezonjának 9. fordulóját követően Tóth Ákos, a KTE sportigazgatója bejelentette, hogy Szabó István vezetőedzőt leváltották. Ezt követően nem sokkal már Gera Zoltánt nevezték ki az új vezetőedzőnek, aki mostantól irányítja a csapatot. Az edzői stábhoz pedig Csizmadia Csaba is csatlakozott, így új lendületet kap a KTE.

Szabó István 2021-ben vette át a KTE irányítását, és azóta egy sor figyelemre méltó eredményt ért el. Az NB II-es szezonban szerzett ezüstérem után a csapat feljutott az NB I-be, ahol a kecskeméti labdarúgás történetének egyik legnagyobb sikerét, egy bajnoki ezüstérmet ünnepelhetett. A következő első osztályú szezonban a csapat a 6. helyen végzett, ami biztató jövőt ígér. 2024 január végén bejelentették, hogy Szabó István vezetőedző szerződését egy évvel, 2026 nyaráig meghosszabbították, ezzel megerősítve a klub iránti elkötelezettségét.

A következő felmentés indoklása nem került részletezésre, ami számos kérdést vetett fel a szurkolókban, akik válaszok nélkül maradtak. Nehezen érthető, hogy a fantasztikus teljesítménysorozat után csupán öt elvesztett bajnoki mérkőzés és egy barátságos találkozón elszenvedett vereség elegendő legyen a felmentéshez.

Ennek próbáltunk a végére járni, mert ugyan a magyar labdarúgás különböző osztályaiban egyáltalán nem ritka a gyors edzőváltás, de a közönség között népszerű Szabó István leváltása miatt nagyon sok szurkoló magyarázatot várt.

A klub vezetője, dr. Kovács András, hosszú évek után, a negyedosztályban való szereplés óta először osztotta meg gondolatait a nehéz helyzetről, amelybe a csapat került. Az interjú elején határozottan leszögezte, hogy a vezetőedző mentesítése nem az eredménytelenség következménye volt.

Kiemelte, hogy Szabó István edzői irányítása alatt a KTE folyamatosan túlteljesítette a várakozásokat. A kezdeti cél az volt, hogy az NB III-ból való feljutás után az NB II-ben megerősödjenek, és három éven belül egy versenyképes csapatot alakítsanak ki.

Ehhez viszonyítva az első NB II-es szezon után azonnal sikerült feljutniuk az NB I-be, ami önmagában is figyelemre méltó eredménynek számít. Ez a gyors áttörés azonban azt is jelenti, hogy esetleg néhány lényeges fejlődési lépcsőfok kimaradt a folyamatból.

A sikert nem mindenki volt képes hosszú távon kezelni. Az első NB I-es idény óriási adrenalinlöketet jelentett a csapat és a klub minden munkatársa számára, de a második szezonra ez a kezdeti lendület fokozatosan alábbhagyott.

- Sok minden megváltozott az első NB I-es szezonhoz képest - fogalmazott, utalva arra, hogy a sikerek miatt az elvárások irreálisan megnőttek, a csapat összetartó ereje viszont nem jó irányba alakult, néhányan az egyéni érvényesülésüket helyezték előtérbe.

Az interjú során a készítő számos, a klubhoz közel álló személytől származó információval találta szembe magát, amelyeket dr. Kovács András, a klub vezetője, nyíltan és őszintén megválaszolt.

A kérdésre reagálva kifejtette, hogy az előző szezon során a vezetőedző hiányában valóban ő hozta meg a döntést Banó-Szabó Bence, az edző fia, második csapathoz történő ideiglenes irányításáról.

Bence is belekerült a szerepek zűrzavarába, hiszen egy edzés során olyan kifejezések kerültek elő, és olyan tettlegességre ragadtatta el magát, amely miatt intézkedni kellett - nyilatkozta a klub vezetője. Hozzátette, hogy a vezetőedző később értesült a helyzetről, mivel személyes okok miatt nem tudott részt venni az edzéseken.

- Amennyiben valaki olyan cselekedetre vetemedik, amelyben önmagát a klub érdekei elé helyezi, érdemes elgondolkodnia a helyzetén. Éppen ezért az edző fia is kapott néhány hetet, hogy átgondolja a dolgokat - magyarázta a klub tulajdonosa döntésének hátterét. A felek partnerként ültek le egymással, és azóta ez a téma nem merült fel újra. Ha Banó-Szabó Bence nem szenvedett volna sérülést a nyári felkészülés végén, most is aktívan hozzájárulhatna a csapat sikereihez a pályán.

A konfliktushelyzet tovább bonyolódott a fiatal tehetség, Helmich Pál körüli eseményekkel. A játékost 2024 januárjában szerződtették, és azóta sikeresen bemutatkozott mind a csapatban, mind az U20-as válogatott keretében. Az őszi forduló előtt Helmich még az Újpest ellen készülő mérkőzésről nyilatkozott a KTE hivatalos oldalának, ám végül nem került be a meccs keretébe. Szeptember 3-án a klub hivatalos közleményben tudatta, hogy átigazolási díj ellenében Újpestre igazolt. A fiatal játékos távozásának hátterében a klub tulajdonosa szerint az edző és Helmich közötti nézeteltérés állt. A klub számára nem volt előnyös, hogy egy a „fiatalszabály” által kedvezményezett (amennyiben 21 év alatti játékost legalább 33 mérkőzésen szerepeltetnek, extra MLSZ-támogatás jár a klubnak) és korábban már bizonyított tehetségtől megváljanak. Azonban a helyzet akkor olyan súlyosra fordult, hogy más lehetőség nem maradt.

A válogatott szünet kezdetén Tóth Ákos sportigazgató egy interjúban kijelentette, hogy jelenleg nem terveznek új edzőt a csapat élére. Azonban a tatabányai barátságos mérkőzés után, amelyet sajnos elveszítettek, megszületett a döntés a tréner felmentéséről. A klub tulajdonosa nyíltan elismerte, hogy a vezetőség tagjai nem voltak jelen a tatabányai eseményen.

Bár nem voltunk jelen a helyszínen, de mivel a felmentés indokairól még mindig folyik a diskurzus, előzetesen annyit szeretnék megosztani: nyilvánvaló, hogy nem csupán ezen a mérkőzésen múlt a helyzet. Amikor a csapat teljesítménye nem az elvárt szintet hozza, a sportigazgatót naponta többször is bombázzák a kérdésekkel: kirúgják-e a vezetőedzőt, vagy van-e más jelölt a láthatáron. Ez a téma aztán folyamatosan terítéken volt, míg végül reagálni kellett a helyzetre, és valóban úgy döntöttünk, hogy nem váltunk edzőt. Ákos egyébként hangsúlyozta a cikkben: ha már felmerül a kérdés a vezetőedző leváltásáról, akkor az azt jelenti, hogy ott már edzői kérdés van a levegőben.

A felmentéssel kapcsolatban kifejtette: "Nem áll sem érdekemben, sem szándékomban, bárkiről rosszat mondani. A sikereinket úgy tudtuk elérni, hogy mindenki a tőle telhető legtöbbet tette, minden idegszálával a munkájára koncentrált, semmi mással nem foglalkozott, ami elvonhatta volna a figyelmét. Akadtak azonban olyanok, akik azt gondolták, hogy a hatalmas siker, a második hely után, mi már a következő bajnokságra felkészültünk, megy ez már, az így felszabadult kapacitást másra köthetik le. De ez nem fért bele. A legegyszerűbb és a legnyilvánvalóbb példa erre a pro licenc-képzés, amely viszonylag sok terhet tesz a résztvevőre, jelen esetben az edzőre. Elvonhatja a figyelmét, láttunk már arra példát, hogy egy edző a tanulmányai alatt marad csapat nélkül. Ez azonban csupán egy folyamat legapróbb része volt.

Ezen kívül nem szeretnék további részletekbe bocsátkozni. A játékosok igazolásával kapcsolatban azonban szeretném hangsúlyozni: minden érkező és távozó játékos ügyében közösen, a vezetőedzővel és Ákossal együtt hoztuk meg a döntéseinket.

Elmondta továbbá, hogy "az igazsághoz hozzá tartozik, hogy nyáron már megfogalmazódott bennem a gondolat, miszerint ez nem fog működni, de az utolsó pillanatokban elért 6. helyezés, a korábbi közös harcaink és eredményeink, valamint Ákos tanácsa, amely a türelemre buzdított, mind megerősítette az elhatározásomat. Pedig a jelek már a klub teljes vertikumában világosan mutatkoztak."

A klub tulajdonosa rámutatott, hogy a stáb tagjai - például a kapusedző, az erőnléti edző és a videóelemző, a rehabilitációs vezető - már az NB III-as időszakban is a klubért dolgoztak. A siker tehát nem egyetlen ember érdeme, hanem egy jól felépített csapatmunkának volt köszönhető, "ahol senki sem tökéletes, de egymást támogatva, együtt hatalmas sikert értünk el, a megyéből indulva, s amit már senki nem vehet el ettől a közösségtől, de nem is vindikálhatja el senki a másik fontosságát ebben."

A vezetőedző, a pozíciójából adódóan és a szándékaik szerint, a klub sikereinek megtestesítőjévé vált. Ugyanakkor a klub vezetője folyamatosan hangsúlyozta, hogy minden döntést közösen hoztak meg, beleértve az igazolásokat és a stratégiai irányvonalakat is.

A téli átigazolási időszak során új arcok jelentek meg a csapatban: Derekas Zoltán a Haladásból, Helmich Pál az ESMTK-ból és Lukács Dániel a Diósgyőri VTK-ból csatlakozott a kerethez. Ugyanakkor néhány játékos búcsúzott: Szalai Gábor Lausanne-Sporthoz (Svájc), Szuhodovszki Soma a Debreceni VSC-hez, míg Tóth Barna a Paksi FC-hez szerződött.

Dr. Kovács András hangsúlyozta, hogy az elmúlt bajnoki év tavaszi szezonjában a csapat mérkőzésenként átlagosan 25 százalékkal több pontot gyűjtött, mint az őszi időszakban, így nem lehet a teljesítményük gyengüléséről beszélni. A téli átigazolási időszakban Szalait egy svájci klub kivásárolta a szerződéséből, amelyet lehetővé tett a játékosra vonatkozó konkrét kivásárlási záradék. Tóth Barna az őszi szezon végén fizetésemelést kért, de a vezetőség teljesítményorientált ajánlata nem nyerte el tetszését. Ha nem egyeztek volna bele az - egyébként "nevetséges összegért" történő - eladásába, a nyári időszakban már szabadon távozhatott volna, és így "odaadó játéka sem lett volna valószínűsíthető". A Szalai Gáborért kapott pénzt Lukács Dániel megszerzésére fordították, aki az első tavaszi bajnokin szerzett két góljával meghatározta, hogy melyik csapat emelkedik feljebb, és melyik marad a tabella alsó részén.

A nyári átigazolási időszak során kiemelkedő esemény volt Katona Bálint visszatérése a Ferencvárosból. Bár most is csupán kölcsönben érkezett, kifejezetten Horváth Krisztofer posztját célozta meg. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy Horváth Krisztofer, Szűcs Kornél és Helmich Pál távozása jelentős veszteséget jelentett a csapat számára.

Horváth Krisztofer soha nem volt a mi játékosunk, és ennek fényében az, hogy másfél éven át nálunk játszott, valóban figyelemre méltó teljesítmény. A megtartására szinte semmi esélyünk nem volt; bár a kölcsönszerződésébe belefoglaltunk egy opciót, a Torino mindenre gondolt, és egy olyan vételárat állapított meg, amit nem tudtunk volna kifizetni. Két lehetőségünk volt: vagy kölcsönben marad, vagy kénytelenek lettünk volna elengedni. Emellett úgy éreztük, hogy Krisztofer mindent megtett a csapatért, de tavasszal egyértelmű jelei voltak annak, hogy új kihívásokra vágyik; a gondolatai már máshol jártak, ami nem meglepő, hiszen a jövője folyamatosan a fókuszban volt, különösen válogatott játékosként, aki az Eb-re készül. Szűcs Kornél esete viszont eltérő volt. Ákos javaslatára tavasszal azért hosszabbítottunk vele, mert láttuk benne a következő nagy potenciált, és lehetséges válogatott játékost. Az előző szerződése rendkívül alacsony kivásárlási árat tartalmazott. Bevallom, nem számítottunk arra, hogy ilyen gyorsan konkrét ajánlat érkezik érte. De mit mondhattunk volna neki? Hogy ne menjen el a világ egyik legjobb bajnokságába, ahol Wayne Rooney lehet az edzője? Ez nem lett volna reális; ráadásul egy másik bajnokságból már előtte is visszautasítottunk egy érdeklődést.

A KTE alapvető célkitűzése az volt, hogy az NB III-ban felfedezett tehetségeket támogassák, és az NB II-es labdarúgókat integrálják az NB I-be. Ez a megközelítés az elmúlt években sikeres volt, de az idei szezonra a magyar futballpiac beszűkülése miatt komoly kihívásokkal kellett szembenézniük. "Azok, akik kritikával illették a távozóink helyére érkező NB II-es és NB III-as játékosokat, talán nem látják, hogy a legtöbb távozónk már a kezdetektől velünk volt, vagy alacsonyabb osztályból került hozzánk, ahol sok esetben már lemondtak róluk, vagy éppen a pályafutásuk mélypontján voltak. Szalai Gábor, Szuhodovszki Soma és Szűcs Kornél mind példák erre, de Horváth Krisztofer is a mi színeinkben mutatkozott be az NB I-ben, miután korábban nem tudta megmutatni a tudását. Jelenlegi válogatottunk, Nikitscher Tamás is Kecskeméten kezdte meg élvonalbeli pályafutását, miután már próbajátékon járt nálunk, és folyamatosan figyeltük a fejlődését. A feljutás után kiemelt célunk volt a keret stabilizálása, hiszen az első évben rengeteg kölcsönjátékost kellett beépítenünk. Varga Bencét, Zeke Máriót, és Katona Leventét, valamint Nikitscher Tamást is komoly összegekért vásároltuk meg, hogy biztos alapokra helyezzük a csapatot. Emellett azt is észleltük, hogy a mi példánk nyomán más csapatok is kedvet kaptak az alacsonyabb osztályból való erősítéshez, de a piac szűkülése már most érezhető. Fontos hangsúlyozni, hogy nem csak lentről igazolunk, hiszen nyáron utánpótlás válogatott játékosokat is szerződtettünk, mint például Bocskay Bertalant és Kovács Barnabást."

Így végül a magyar játékosok és némi felállásiforma-változtatás mellett döntöttek, kifejezetten a vezetőedző érveit és javaslatait figyelembe véve. Ez a megközelítés azonban egyelőre nem bizonyult elegendőnek a csapat megerősítéséhez, így ezen a téren a jövőben biztosan szükség lesz némileg változtatniuk.

Dr. Kovács András hangsúlyozta, hogy Szabó István felmentése nem csupán az eredménytelenség következménye, hanem egy tudatosan megfontolt stratégiai lépés, amely a klub hosszú távú céljait és érdekeit szolgálja. Rámutatott, hogy a döntéshozók a klub előtt álló jövőbeni kihívásokat is figyelembe vették, ezzel biztosítva a fenntartható fejlődést.

Az új vezetőedző kiválasztásának alapelve az volt, hogy egy olyan szakembert keressenek, aki jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkezik, és aki számára a KTE nem csupán egy átmeneti állomás, hanem komoly lehetőség. "Zoli elhatározottsága és felkészültsége már most is szembetűnő, eddig csak bíztam benne, de most már egyértelmű, hogy szeretné megmutatni, mit tud." Az előző edzőnk az NB III harmadik helyezettjéből érkezett, míg a jelenlegi a másodosztály harmadik helyezettjeként csatlakozott a csapathoz. Érdekes, hogy a KTE történetében ő a hatodik olyan edző, aki újoncként lép az NB I világába, tehát ez a helyzet már nem ismeretlen számunkra.

Gera Zoltán szerződtetése nemcsak üdvözlendő lépés, hanem a játékosok körében is elismerést nyert, ami reményeink szerint hamarosan eredményekben is megmutatkozik. Csizmadia Csaba érkezésével a szakmai stáb karaktere is új dimenzióba lépett. Mindenki, aki a csapatért dolgozik, eltökélten harcol a bennmaradásért, és bízunk benne, hogy a szurkolók is a mellénk állnak ebben a küzdelemben. Az elhivatott és támogató légkör a lelátón elengedhetetlen ahhoz, hogy a csapat teljesítménye még inkább felerősödjön.

A helyzetet figyelembe véve úgy vélem, hogy ha Debrecenben sikerülne pozitív eredményt elérnünk, az óriási lendületet adna nekünk. A jelenlegi játékosaink, akik most a pályán küzdenek, képesek lennének megközelíteni azt a teljesítményt, amit már korábban láthattunk tőlük. Ekkor valóban elindulhatnánk a felfelé vezető úton. Ha viszont ez nem sikerül, akkor komoly kihívások elé nézünk. Ugyanakkor a csapatban érzem az elszántságot - mondta, hozzátéve, hogy bármilyen kimenetele is legyen a következő négy mérkőzésnek, télen mindenképpen igyekeznek megerősíteni a keretet, és mindent megtesznek a lehető legjobb szereplés érdekében. Hogy ez elegendő lesz-e a bennmaradáshoz, az majd csak utólag derül ki. A lelkiismeretük tiszta. Fontos azonban, hogy mindenki tudja, a másodosztályban való helytállás sokkal nagyobb terhet róna ránk, így nem áll szándékunkban feladni a küzdelmet.

A csapat mögött egy elkötelezett és támogató közösség áll, amely komoly erőfeszítéseket tesz a siker érdekében. Az önkormányzat is minden tőle telhetőt megtesz, hogy a csapat mögött álljon, és a likviditási problémák teljesen elkerülték őket. Gazdálkodásuk átgondolt és stabil, és nem engednek a megszokott keretekből, hiszen a múltban tapasztalt nehézségek nem ismétlődhetnek meg. Ugyanakkor az is világos, hogy az NB I-es csapatok között ők rendelkeznek a legkisebb költségvetéssel, amely a nagyobb riválisok költségvetésének csupán egy töredékét teszi ki.

A KTE története világosan rámutat arra, hogy a sikerek elérése gyakran egyszerűbb feladat, mint azok megőrzése. Most a klub egy új korszak küszöbén áll, ahol a célkitűzések túllépnek a csupán a bennmaradás biztosításán. A fókusz egy olyan stabil és hosszú távon is versenyképes csapat kialakításán van, amely megakadályozza, hogy a múlt hibái ismételten megismétlődjenek.

Related posts