A román elnökválasztás esélyese nem kertelt: Ukrajnától visszaigényelné a korábbi támogatásokat.


A román elnökválasztás esélyese, a szélsőjobboldali George Simion, kompenzációt követel Ukrajnától a katonai és humanitárius segítségnyújtásért cserébe, és ellene van a további támogatásnak – számol be róla a The Kyiv Independent.

George Simion, a romániai szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője és az elnökválasztás egyik kiemelkedő jelöltje, arra szólította fel Ukrajnát, hogy kompenzálja Bukarestet a katonai és humanitárius támogatásért, amelyet eddig nyújtott.

Simion, aki a május 4-i elnökválasztás első fordulóját több mint 40%-os eredménnyel nyerte meg, megerősítette, hogy megválasztása esetén

ellenezné Ukrajna további támogatását, és Románia figyelmét inkább a belső ügyekre fordítaná.

Külpolitikai álláspontját úgy fogalmazta meg, hogy

A szöveget egyedivé alakítva: "Az irányvonalunk a semlegesség, az eszkaláció elkerülése és a fegyverszállítások mellőzése helyett inkább Trump politikájához való csatlakozást hangsúlyozza."

Simion megjegyezte:

Ukrajnának szüksége van a támogatásunkra, de mi nem függünk tőle. Ezért fontos, hogy Ukrajna tiszteletben tartsa az ott élő félmillió román közösség nemzeti és vallási jogait. Ezen kívül elvárjuk, hogy Románia eddigi háborús erőfeszítéseit megfelelő kompenzációval ismerjék el.

Kiemelte, hogy a kompenzáció módja a jövőbeni egyeztetések egyik központi kérdése lehet.

Klaus Iohannis, a korábbi román elnök által nemzeti árulásként felajánlott Patriot-rendszerért és egyéb költségekért, amelyeket a román állampolgárok a saját pénztárcájukból finanszíroztak, joggal várhatnánk el valamilyen ellenszolgáltatást.

- hangoztatta.

A Patriot légvédelmi rendszer, amely az Egyesült Államokban készült, rendkívül fontos szerepet tölt be az ukrán városok orosz támadásokkal szembeni védelmében. Ukrajna 2024 októberében kapott egy ilyen rendszert Bukarest segítségével.

Romániában a második elnökválasztási fordulót május 18-án rendezik meg, ahol Simion a körülmények alapján egyértelműen a favorit. Az ország alkotmányjogi keretei szerint az elnök széleskörű hatáskörökkel bír a külpolitika és a védelempolitika terén, ráadásul ő a hadsereg főparancsnokaként is funkcionál.

Simion első fordulós győzelméről ezekben a cikkeinkben írtunk bővebben:

Related posts