Az ingatlanpiacot egy folyamatosan önfenntartó dinamika mozgatja, amely folyamatosan emeli az árakat.


Ősz óta egyre inkább tapasztalható a vásárlási kedv fokozódása a budapesti ingatlanpiacon, ami az árak drasztikus emelkedéséhez vezetett. A szakértők véleménye szerint azonban nem kizárt, hogy hamarosan lelassul a vevők áramlása.

Dél-Pesten az őszi hónapokban világosan tapasztalható volt az ingatlanpiac élénkülése, amelyet részben a kormányzati bejelentések, részben pedig az ezekkel összefüggő áremelkedésre vonatkozó várakozások generáltak. Rencsevics Mária, a Balla Ingatlan XIX., XX. és XIII. kerületi irodájának szakmai vezetője kiemelte, hogy egy öngerjesztő folyamat indult el, amelynek következtében folyamatosan emelkednek az ingatlanárak.

Az eladók most a hírek hatására, és mert egymást figyelik az árazás tekintetében, egyre magasabbra emelik a kínálati árakat, melynek eredményeként sok ingatlannál jelentős túlárazottság tapasztalható.

Egyértelműen megfigyelhető, hogy az ingatlanpiac különböző szegmenseiben nem egységes mértékű áremelkedés zajlik, ami komoly kihívás elé állítja azokat az ingatlantulajdonosokat, akik nem rendelkeznek elegendő piaci ismerettel, amikor próbálják meghatározni ingatlanuk irányárát. Rencsevics Mária szerint ez a helyzet még inkább indokolttá teszi, hogy az eladók szakértői segítséget kérjenek, olyan szakemberektől, akik jól ismerik a gyorsan változó piaci realitásokat.

Bár a szakértők általában az 5-10 százalékos túlárazottságot nem tartják olyan jelentős problémának, ami gátolná a sikeres értékesítést, a helyzet mostanra megváltozott. Jelenleg egyes hirdetések esetében akár 20 százalékot meghaladó túlárazással is szembesülhetünk, ami komoly kihívásokat jelent az ingatlanok eladásában. Az alkuk ennek megfelelően zajlanak, így az 5-10 százalékos árengedmények még mindig jellemzőek, de nem ritka, hogy ingatlanok irányáron is gazdára találnak.

Milyen árakra lehet most számítani a három dél-pesti kerületben? Rencsevics Mária kiemelte, hogy ezen kerületekben általában kedvezőbbek az ingatlanárak, mint Budapest más területein. Ez azt jelenti, hogy egy felújítandó ház négyzetméterára 420 ezer forinttól indul, míg a felújításra szoruló lakások esetében ez az összeg 800 ezer forinttól kezdődik. A jó fekvésű, felújított és kiváló állapotú lakások négyzetméterára pedig akár 1,2 millió forintot is elérheti.

Arra azonban külön is hangsúlyozta az ingatlanközvetítő, hogy az árak nagymértékben szóródnak lokációtól és állapottól függően, és azt is figyelembe kell venniük az eladóknak, hogy a kisebb lakások négyzetméterára lényegesen magasabb, mint a nagyobbaké, ahogy a házak négyzetméterára jóval alacsonyabb, mint a lakásoké.

Az értékesítési időszakok nyilvánvalóan lerövidülnek: még a nagyobb, de felújított lakások is sokkal gyorsabban találnak új gazdára, mint az előző év elején. Jelenleg az eladók körülbelül két hónapos értékesítési idővel kalkulálhatnak. Az igazán nehéz helyzetben azok az ingatlantulajdonosok vannak, akik nagyméretű, renoválásra szoruló házaikat próbálják értékesíteni. Ezek az ingatlanok iránt továbbra sincs számottevő kereslet, így előfordulhat, hogy akár egy évig vagy még tovább is a piacon maradnak.

Pedig a kereslet az idei év elején sem mérséklődött, ugyanakkor az ingatlanközvetítő azt tapasztalta, hogy a nagyobb lendület ellenére az érdeklődők alaposan, többször megnézik az eladásra kínált ingatlanokat, mielőtt a megvásárlásuk mellett döntenek.

Továbbá észlelhető, hogy a potenciális vásárlók körében egyre nagyobb arányt képviselnek a befektetők. Ráadásul az idei év során számuk várhatóan tovább emelkedik. Természetesen sokan vannak, akik hitel segítségével szerzik be ingatlanjaikat, és ahogy az ingatlanpiac árai folyamatosan növekednek, úgy ezek a vásárlók kénytelenek egyre magasabb összegű hitelkeretekhez nyúlni – tette hozzá a szakértő.

Rencsevics Mária úgy véli, hogy az ősszel kezdődött pozitív tendencia márciusig fennmaradhat. Ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy eljöhet egy időszak, amikor a fizetőképes kereslet érezhetően csökkenni kezd, ami megtorpanást idézhet elő a gazdaságban.

Related posts