Egy NATO-vezető véleménye szerint a hadiipart figyelmen kívül hagyó nyugati befektetők nem látják tisztán a globális biztonsági kihívásokat. A Világgazdaság cikkében kifejtett nézete szerint ezek a befektetők nemcsak a gazdasági lehetőségeket mulasztják e


Rob Bauer hangsúlyozta, hogy a hadiipari befektetések természeténél fogva hosszú távú elköteleződést igényelnek, és nem a rövid távú nyereség maximalizálására irányulnak. A NATO vezetője figyelmeztetett arra, hogy a befektetők így lemaradhatnak a folyamatosan bővülő európai hadiipari költésekről is.

A hadiipar mellőzése miatt ostorozta a nyugati befektetőket Rob Bauer admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke, aki szerint a befektetők a kollektív védelem iránti felelőtlenségükkel veszélyeztetik a biztonságot és a jövőbeli finanszírozást.

Bauer kifejezetten bírálta a nyugati hitelintézeteket, bankokat és nyugdíjpénztárakat, amiért elkerülik a hadiiparba való befektetéseket. A NATO-vezető a Financial Timesnak adott interjújában egyenesen ostobának titulálta ezeket az intézményeket, hangsúlyozva, hogy figyelmen kívül hagyják a fokozódó biztonsági fenyegetéseket - számolt be róla a Magyar Nemzet.

A hadiipari befektetések kiváló lehetőségeket kínálnak a fenntartható fejlődés előmozdítására.

Az admirális véleménye szerint a hadiipari beruházások kiemelkedő szerepet játszanak a fenntartható fejlődés előmozdításában, és hangsúlyozta, hogy a rövid távú nyereségkeresés helyett a hosszú távú biztonságra kellene helyezni a hangsúlyt. Ezen kívül rámutatott arra, hogy a befektetők azóta, hogy 2022-ben Oroszország inváziót indított, kockázatot vállalnak a jelentős állami támogatások elvesztésével, mivel a kormányok folyamatosan növelik a védelmi költségvetésüket. Ahelyett, hogy a pillanatnyi profitmaximalizálásra összpontosítanának, érdemes lenne a jövőbeli stabilitásra és biztonságra orientálódniuk.

Bauer kijelentése akkor hangzott el, amikor az európai hadiipari beszerzések és gyártás egyébként is bővül, mielőtt Donald Trump megválasztott elnök beiktatására sor kerülne. Trump nagyobb európai szerepvállalást sürget a biztonság terén. Számos európai hadiipari vállalat részvényárfolyama emelkedett az elmúlt években, a Rheinmetall például több mint hatszorosára növelte értékét az orosz-ukrán háború kezdete óta.

Bár a NATO-tagországokban a védelmi startupokba irányuló befektetések 2019 óta drámai módon, akár négyszeresére emelkedtek, számos európai intézményi alap számára továbbra is tilos a fegyverkezési ágazatba történő invesztálás, mivel etikai megfontolások állnak a háttérben. Bauer rámutatott, hogy egyes pénzügyi intézmények és bankok még mindig etikátlannak tartják a védelmi iparba történő tőkebefektetést.

Related posts