Palesztin történetek és magyar alkotások - felejthetetlen pillanatok a TIFF-gálán.


Csillogás, madrigálok, díjeső - filmszerető emberek ünnepeltek Kolozsváron, a 24. Transilvanian International Film Festival (TIFF) zárógáláján. A Lucian Blaga Állami Színházban rendezett eseményen a nemzetközi filmes világ és a helyi közösség együtt tapsolt a díjazottaknak. A fődíjat Mahdi Fleifel Az ismeretlenbe című, palesztin menekültek történetét bemutató filmje nyerte. A legjobb rendezésért járó díjat Noaz Deshe kapta, míg Bogdan Mureșanu első játékfilmjét két fontos díjjal is jutalmazták. A legjobb színésznek járó díjat Ghjuvanna Benedetti kapta, aki amatőrként játszotta el a My Kingdom főszerepét. A zsűri különdíját Julian Castronovo Debut című filmje vitte el. A versenyszekció közönségdíjasa egy spanyol film, az Eva Libertad és García López rendezte Deaf lett. Három életműdíjat is kiosztottak, köztük Tarr Bélának, aki meghatottan beszélt arról, miért szentelte életét a megnyomorított emberek történeteinek. A gála ugyan véget ért szombaton, de a TIFF még nem - vasárnap este az Amadeus koncertvetítése zárja a fesztivált a BT Arénában, ahol a mozivászon és az élőzene egyesül. Egy este, amikor Kolozsvár kicsit Hollywood is volt - csak emberibb.

Vörös szőnyeg, villanó vakuk, elegáns estélyi ruhák, és a kamerák, mikrofonok sokasága. Nem, ez nem az Oscar-gála leírása, bár annak sem lenne utolsó. Van nekünk saját filmes ünnepünk: a TIFF-gála. Június 21-én a kolozsvári Lucian Blaga Állami Színházban egy csipetnyi Hollywood érkezett hozzánk. Kicsit balkáni, de mégis a miénk.

Este hét órakor, amikor élő közvetítéssel bejelentkeztünk, a helyszínen egy lélek sem tartózkodott, csupán a szervezők mozogtak a háttérben. A színház lépcsője ragyogó piros szőnyeggel volt borítva, és mindkét oldalán fotósarkok álltak készen a vendégek és a kíváncsiskodó járókelők fogadására. Negyed nyolc tájékán érkezett meg az első taxi, Pavel Bartoș és felesége léptek be elsőként, ezzel megindítva a vendégáradatot. Az eseményre szép számmal érkeztek tévés személyiségek, filmes szakemberek és közösségi média influenszerek, akik boldogan fotózkodtak, beszélgettek, és élvezték a vörös szőnyeg varázsát. A román televíziós kollégák szorgosan rohangáltak, hogy mikrofont nyújtsanak a popkultúra és a közélet jeles képviselőinek. Közben egy arra sétáló hölgy nem habozott, és telefonjával a kezében óvatosan odalépett Emilia Dobrin és Maria de Medeiros színésznőkhoz, akik örömmel álltak a kamera elé, hogy egy közös fotóra mosolyoghassanak.

A színház bejárata előtt a szervezők élő adásban kérdezték az érkező vendégeket. Emilia Dobrin a mikrofon elé lépve megosztotta, hogy ennyi év pályafutás után is izgalom fogja el, amikor egy ilyen jelentős eseményre érkezik. Kifejezte hálaérzetét a TIFF-nek, amiért életműdíjjal ismerik el munkásságát, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy reméli, még sokáig beszélhetünk a jövőbeni alkotásairól, hiszen rengeteg feladat vár még rá. A nemzetközi filmes közösség tagjai, színészek és rendezők egyaránt a város gyönyörűségeiről beszéltek, miközben néhányan román és magyar kifejezésekkel is gazdagították szókincsüket a Kolozsváron eltöltött idő alatt.

Nem is lennénk itt, ha a nyolc órai kezdés valóban pontosan nyolckor kezdődött volna. Az emberek, mindenféle sietséget mellőzve, lassan és nyugodtan özönlöttek a színház tágas nagytermébe. Üdvözölték egymást, kedélyesen beszélgettek, majd hosszan keresgéltek a helyeik után. Végül, amikor elérkezett a várva várt pillanat, a Madrigal Nemzeti Kamarakórus lépett a színpadra. Anna Ungureanu karmester irányítása alatt az együttes négy művet adott elő, ezzel ünnepélyesen megnyitva a díjátadó eseményét. A házigazda szerepét Tudor Giurgiu filmrendező, a TIFF csapatának egyik tagja, és Amalia Enache, a Pro Tv népszerű hírműsorvezetője töltötte be. Profizmussal és laza stílusukkal vezették az estét, az emelkedett hangulatot pedig kedves viccekkel és szellemes csipkelődéssel fűszerezték meg.

Szombat este számos film és alkotó kapott elismerést, hiszen a díjak birtokosait egy többtagú zsűri választotta ki. A legkiemelkedőbb elismerést, a Transilvania-trófeát, a palesztin menekültekkel foglalkozó Az ismeretlenbe (To a Land Unkown) című film nyerte el, amelyet Mahdi Fleifel rendezett. Az alkotó videóüzenetben fejezte ki háláját a díjért és a film kolozsvári fogadtatásáért, hangsúlyozva, hogy Palesztinában a problémát nem maguk a palesztinok jelentik, hanem a megszállás, amelynek sürgősen véget kell érnie. A legjobb rendezés díját Noaz Deshe Xoftex című filmje kapta, amely szintén a menekültkérdést dolgozza fel. A román filmes közönségdíjat, valamint a román nagyjátékfilmes válogatás fődíját Az új év, amely sosem jött el (Anul nou care n-a fost) című vígjáték-dráma nyerte el, amelynek látványos fényképezéséért Biró Boróka felelt. Bogdan Mureșanu első filmje az 1989-es román rendszerváltás körüli eseményeket és hat ember életét mutatja be. A rövidfilmes kategóriában Valentin Rareș Fogoroș Ajutoare című munkája tarolt.

Az idén létrehozott Teen Spirit szekció kamaszoknak szóló filmeket foglalt magába, és tinizsűri is ítélkezett fölötte. A válogatás különdíját a The Girls at the Station, a fődíjat a Little Trouble Girls nyerte el.

Az idei évben az Alex Leo Șerban-díjat egy ígéretes pályakezdő operatőr, Dan Stroia vehette át, aki az UNATC friss végzőse. Munkáját, a Milionarul gunoaielor című filmtervet, a zsűri nagyra értékelte. A fiatal frankofon zsűri Antoine Chevrollier La pampa című debütáló filmjét is elismerésben részesítette, míg a fesztiválpartner Jidvei különdíját a Regim című sorozatterv érdemelte ki. A What's Up, Doc? versenyszekcióban pedig a zsűri a Saturn című alkotást jutalmazta, méltatva annak kifinomult vizuális koreográfiáját.

Idén az ünnepségen összesen négy életműdíjat és két kiválósági díjat osztottak ki. Az utóbbi elismeréseket Andrei Ujică rendező és Florin Piersic színművész kapták. Az életműdíjak odaítélését Valerian Sava, a neves filmkritikus, Emilia Dobrin, a román színjátszás kiemelkedő alakja, valamint Tarr Béla, a magyar filmes világ egyik legfontosabb figurája végezte. A díjakat Dimény Áron, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze adta át, aki beszédében kiemelte, hogy Tarr 2011-ben ugyan lezárta filmrendezői pályafutását, de aktivitása továbbra is megmaradt, különösen a fiatal tehetségekkel való együttműködés révén. Tarr Béla szoros kapcsolatot ápol a Freeszfe Egyesülettel, amelynek korábbi elnöke is volt; leghíresebb filmje, a Sátántangó forgatókönyveit is eladta, hogy anyagi támogatást nyújtson az egyesületnek. Köszönőbeszédében Tarr hangsúlyozta, mi motiválta őt a filmkészítés iránti elköteleződésében: "Ezek a megnyomorított emberek is emberek. Én őket akartam megvédeni" – mondta.

Maria de Medeiros portugál színésznő a Transilvania-díj kitüntetését vehette át, elismerve ezzel páratlan hozzájárulását a globális filmművészethez.

A filmfesztivál igazán emlékezetes befejezésére azonban nem csupán a zárógála nyújt lehetőséget. Június 22-én, vasárnap este a BT Arénában a közönség Miloš Forman klasszikus alkotását, az Amadeus című filmet élvezheti. Az esemény különlegességét az adja, hogy a film zenei világa egyedi koncertélménnyel találkozik: a Kolozsvári Román Opera zenekara és a Madrigal Kamarakórus élő előadásában varázsolják el a nézőket a film felejthetetlen dallamai.

Related posts