Pogátsa Zoltán: Amennyiben kilépnénk az Európai Unióból, Orbán Viktor nemzetközi elismertsége jelentős mértékben csökkenne, különösen az észak-macedón politikai színtéren.

Interjút adott a Népszavának Pogátsa Zoltán közgazdász. A beszélgetés központi témája az Európai Unió volt, annak szerepe Orbán Viktor politikájában, az abból való kilépés lehetőségének hatása és valószínűsége. Pogátsa úgy gondolja, Orbán nem lépteti ki az országot az unióból, mert számára is előnyös, ha tagok maradunk.
Ha nem lennénk az unió tagjai, akkor a kínaiak sem igyekeznének Magyarországon befektetni, hiszen épp azért jönnek ide, mert így megkerülhetőek az európai importvámok. De továbbmegyek: a német autógyártók is azért jöttek, mert azon kívül, hogy nálunk olcsó a munkaerő, tőlünk vámok és kvóták nélkül lehet reexportálni az unió egészébe, lassító határellenőrzés nélkül.
Kiemelte: amennyiben Orbán döntése alapján az ország kilépne az unióból, azzal az ő személyes presztízse jelentősen csökkenne, és a befolyása a jelenlegi észak-macedón miniszterelnök szintjére süllyedne.
Ki tudja ma, internetes keresés nélkül, megmondani, ki a macedón miniszterelnök? Képzeljük el, hogy egy kávézóban ülünk, és valaki rákérdez erre – vajon hányan tudnánk azonnal válaszolni?
Pogátsa szerint Ukrajna közeljövőbeli EU-csatlakozása valószínűtlen: a jelenlegi helyzetben senki sem fontolgatja, hogy egy háború sújtotta ország tagja legyen az európai közösségnek.
Személyes tapasztalataim alapján még sosem találkoztam olyan óvodással, aki nemet váltott volna, miközben itthon a Fidesz politikai diskurzusának egyik kulcsfontosságú eleme ez a téma. Ezt pedig nehéz értelmezni. Hasonlóképpen bonyolult kérdés az is, hogy hogyan lehet egy háború sújtotta országot gazdasági szempontból az Európai Unióhoz csatlakoztatni. Az ezekkel kapcsolatos állítások pedig legfeljebb blöffnek tűnnek.
A közgazdász álláspontja szerint az egymillió új munkahelyre vonatkozó koncepció már nem működik, és elérte a határait.
Továbblépni az intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha magasabb hozzáadott értékű munkahelyeken dolgoznának a magyarok. De ehhez szükség lenne a humántőke fejlesztésére: színvonalas oktatásra, egészségügyre, infrastruktúra fejlesztésre, amit valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni. Az intenzív fejlődéshez gyakorlatilag teljes fordulatra lenne szükség, ami aligha várható, pedig anélkül nem fog menni.
A magyar gazdaság jelenlegi helyzete nem éppen a legfényesebb: nemrégiben publikálták az első negyedéves GDP-eredményeket, amelyek a várakozásoknál gyengébbre sikerültek.