Rákkeltő anyagokat azonosítottak ezekben a tejekben.


Friss kutatások világítottak rá a növényi alapú tejhelyettesítők tápanyagtartalmának rejtett aspektusaira. E termékek fogyasztása bizonyos körülmények között akár kockázatokat is rejthet magában.

Egyre többen fogyasztanak allergia vagy életmódváltás miatt növényi tejhelyettesítőke, azonban ezek korántsem rendelkeznek olyan tápanyagtartalommal, mint a hagyományos, állati tejek. A Science Alertben a témában megjelent kutatást a Pénzcentrum szúrta ki.

A kutatók egyedülálló kísérletek keretében vizsgálták az ultra magas hőmérsékleten (UHT) kezelt növényi tejhelyettesítőket, valamint két különböző tehéntejet a tápérték szempontjából. Az UHT technológia lényege a 140 °C feletti hőmérsékleten történő sterilizálás, amely jelentősen megnöveli az élelmiszerek eltarthatósági idejét. Ez a folyamat azonban különféle kémiai reakciókat is elindíthat, amelyek hatással lehetnek az élelmiszerek tápértékére.

A kutatók az aminosavak és cukrok hőkezelésének következményeként fellépő Maillard-reakciót elemezték. Az eredmények szerint, noha a tejhelyettesítők széles választékban elérhetők, a tehéntej rendszerint gazdagabb fehérjékben és magasabb aminosav-tartalommal rendelkezik, mint a legtöbb növényi alapú alternatíva.

"A legtöbb növényi tejital már most is lényegesen kevesebb fehérjét tartalmaz, mint a tehéntej. A kis mennyiségben jelenlévő fehérje pedig hőkezeléskor még tovább módosul"

- Az eredmények összegzését Marianne Nissen Lund, a Koppenhágai Egyetem szakértője végezte el.

A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy a növényi tejhelyettesítő italok hőkezelése során olyan vegyületeket is találtak bennük, amik rákkeltőek lehetnek. Bár ezek olyan mennyiségben voltak jelen, hogy közvetlen veszélyt nem jelentenek, mégis figyelemre méltóak.

„Meglepetéssel tapasztaltuk, hogy akrilamid jelenlétére bukkantunk, mivel ez a vegyület általában nem fordul elő folyékony élelmiszerekben. Az egyik valószínű forrása a pörkölt mandula, amely az egyik vizsgált termék összetevője” – nyilatkozta Lund. Hozzátette, hogy ez nem jelenti azt, hogy kizárólag az állati tejek lennének megfelelőek a fogyasztásra, de fontos figyelembe venni, hogy a növényi tejhelyettesítők általában alacsonyabb fehérje- és tápanyagtartalommal rendelkeznek, így nem biztos, hogy olyan táplálóak, mint azt sokan gondolják.

Related posts