Európa 2024-ben rekordmennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) szerzett be Oroszországtól, ami figyelemreméltó változásokat jelez a kontinens energiapolitikájában.

Annak ellenére, hogy az Európai Unió az orosz-ukrán háború kitörésekor vállalta, hogy teljesen leválik az orosz földgázról. Ehelyett tavaly 13 százalékkal több cseppfolyós gázt importáltak az európai országok, mint 2023-ban.
A norvég Rystad Energy kutatóintézet legfrissebb adatai szerint 2024-ben Európa összesen 17,8 millió tonna cseppfolyósított gázt importált Oroszországból, ami 2 millió tonnával haladja meg a 2023-as mennyiséget – számolt be róla a Guardian. A cég elemzései alapján ez a mennyiség történelmi rekordot jelent, hiszen a kontinens még soha nem kapott ennyi LNG-t Oroszországtól, mint tavaly.
Az európai országok ugyan a 2022 februári ukrajnai orosz invázió óta tempósan válnak le a vezetékeken érkező orosz földgázról (néhány országot, így Magyarországot leszámítva), azonban nem voltak ennyire szemérmesek, amikor LNG-ről volt szó. Oroszország két év alatt megelőzte Katart a mennyiséget illetően, és az Egyesült Államok után Európa második legnagyobb beszállítójává vált.
A nyilvánosságra hozott adatokat csak napokkal azután tették közzé, hogy Ukrajna január elsején leállította az orosz gáz tranzitját a saját vezetékein. Az orosz LNG vásárlását ellenzők véleménye szerint az Európai Unió ezzel gyengíti Ukrajna támogatását, valamint saját klímacéljainak elérését, hiszen továbbra is jelentős összegeket fizet Oroszországnak az energiahordozókért.
A Crea, az Energia és Tiszta Levegő Kutatási Központ, legfrissebb adatai tükrözik a jelenlegi trendeket: az EU orosz LNG-importja 2024-re várhatóan 7,32 milliárd euróra rúg. Az importált cseppfolyós földgáz mennyisége 17,5 millió tonnára tehető, ami éves szinten 14%-os növekedést jelent a volumennél.
Az Európai Unió a június végén elfogadott 14. szankciós csomag keretében idén márciustól kezdődően megtiltotta az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) uniós kikötőkből történő továbbértékesítését harmadik országok számára. Ezen felül, az Egyesült Államok által bevezetett korlátozásokhoz igazodva, új szankciókat léptetett életbe három új vagy épülő orosz LNG-központ ellen. Azonban, ahogy tavaly nyáron is rámutattunk, az EU szankciói csupán lassíthatják, de nem gátolhatják meg az orosz törekvéseket a cseppfolyósított földgáz piacának uralására.