Örömmel nézhetünk szembe azzal a lehetőséggel, hogy ez az aszteroida a Hold felszínével ütközik!

A 2024 YR4 jelű aszteroida lenyűgöző krátert formálhat a Hold felszínén, amennyiben sikerül eltalálnia égi kísérőnket. Ha ez a becsapódás valóban bekövetkezik, a Földről is jól látható esemény tanúi lehetünk, ami izgalmas lehetőségeket rejt magában a csillagászat iránt érdeklődők számára.
2024 végén egy izgalmas felfedezés borzolta a tudományos közvéleményt: rábukkantak egy különös égitestre, amely azonnal felkeltette a szakértők figyelmét. Az első becslések alapján a 2024 YR4 névre keresztelt aszteroida 2032-ben akár a Földbe is ütközhetett volna, a becsapódás valószínűsége akkor 3,1 százalékra volt kalibrálva. Azóta azonban a helyzet jelentősen változott, és a becsapódás esélye mára már csupán 0,28 százalék körüli értékre csökkent.
Ez pozitív változás, ugyanakkor újabb megfigyelések alapján az is elképzelhető, hogy az űrben száguldó méretes objektum végül nem a Földet, hanem a Holdat találja el. A Holdba csapódás esélyét most 3,8 százalékra becsülik, míg korábban ez az érték még csak 0,5 százalék körül alakult - írja az IFL Science.
Andrew Rivkin, a Johns Hopkins Egyetem csillagászati szakértője úgy véli, hogy a legújabb pályaadatok alapján az aszteroida mozgása a Hold felé irányult. Ennek következtében a valószínűsége annak, hogy égi kísérőnket elérheti egy ütközés, most 3,8 százalékra emelkedett.
"Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a Hold eltalálásának esélye kevesebb mint 4 százalék, ami meglehetősen csekély. Ha mégis bekövetkezne, az lenyűgöző látványt nyújtana" – nyilatkozta Rivkin, aki kutatótársaival együtt a James Webb űrteleszkóp segítségével alaposan tanulmányozta az égitestet. A kutatók becslése szerint az aszteroida mérete 53 és 67 méter között mozog, ami körülbelül egy tízemeletes épület nagyságának felel meg. A pontosabb mérések révén a pályájáról is részletesebb adatok állnak rendelkezésre.
Richard Moissl, az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi részlegének vezetője szerint egy esetleges holdi becsapódás még a Földről is jól megfigyelhető lenne, ugyanakkor semmilyen kockázatot nem jelentene bolygónk számára. Az esetleg a Holdon keletkező új kráter átmérőjét mintegy egy kilométerre saccolták, így egyértelműen nyomot hagyna égi kísérőnk felszínén.
A szakemberek a tervek szerint április végén és május elején újra megfigyelik az aszteroidát a James Webb teleszkóp segítségével, hogy még részletesebb információkat nyerjenek a fizikai jellemzőiről és a pályájáról. Jelenleg azonban a Földhöz viszonyítva túl nagy távolságban helyezkedik el ahhoz, hogy hagyományos teleszkópokkal észlelni lehessen.