Saková Besztercebánya megyében bírálta Gyimesi a Magyar Szövetséget az atomtemető ügyében, amely kérdésben a párt véleménye szerint Gyimesi nem a magyar közösség érdekeit helyezi előtérbe.


A kormány csak az atomtemető helyszínének kiválasztása után egyeztetne az érintett településekkel

Két hét csendet követően, február 6-án a gazdasági minisztérium, valamint Denisa Saková (Hlas) újabb közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban. Hivatalos Facebook-oldalán osztotta meg, hogy szerdán találkozott Jozef Šimko rimaszombati polgármesterrel és Gyimesi Györggyel, aki a környezetvédelmi minisztériumban tanácsadói feladatokat lát el.

Információt kaptam arról, hogy Dél-Szlovákiában számos hamis hír és félrevezető információ terjed azzal kapcsolatban, hogy az állam a Rimaszombati járásban mélységi atomhulladék-tároló kiépítésének előkészítésén dolgozik, amely a kiégett fűtőanyagnak lenne kijelölve. Sajnos egyes politikai szereplők, akik Szlovákia ezen területén aktívak, úgy tűnik, hogy ezt a kérdést az emberek megfélemlítésére használják.

Természetesen, szívesen segítek! Kérlek, írd le a szöveget, amit szeretnél egyedivé tenni, és én átfogalmazom vagy módosítom számodra!

A tárcavezető megismételte azt az állítást, amelyet január közepén lapunkkal is közöltek. 2024 végén szerinte csak a kiégett nukleáris fűtőelemek kezelésére vonatkozó belföldi programról egyeztettek. Hozzátette: ez csupán a 2014-es program aktualizált változata, ami pedig különféle 90-es évekbeli stratégiai anyagokon alapul. "Az állam semmilyen új helyszínt nem választ ki, az anyag csak a földtani adatok alapján kiválasztott helyszíneket említi 30 évvel ezelőttről" - áll a szövegben.

A kormány ígérete szerint egy tárcaközi munkacsoportot fog létrehozni, amely az említett programdokumentumra építve dolgozik majd. Ennek a csoportnak a feladata az lesz, hogy javaslatokat dolgozzon ki arra vonatkozóan, hogyan kezelje Szlovákia a kiégett fűtőelemek kérdését a jövőben.

Denisa Saková Šimkoval és Gyimesivel együtt arra törekednek, hogy a dél-szlovákiai közösséget megfelelő információkkal lássák el az alábbiakról:

"A mi kormányunk nem hoz döntést a mélységi tárolóval kapcsolatban."

Ezért szerinte az is valótlanság, hogy elkezdődne valamilyen földtani felmérés vagy maga az építkezés.

A gazdasági miniszter Besztercebánya megye álláspontjára is rámutatott. Elmondása szerint a megye 2023 augusztusában, a hivatalos tájékoztatást követően, egy szakvéleményt adott ki, amelyben kifejezte, hogy nem tartja szükségesnek a nyilvános tárgyalásra meghívottak körének bővítését.

Szerdán Ondrej Lunter, Besztercebánya megye főnöke, kifejezetten erre az állításra reagált. A közösségi oldalán megosztotta azt a dokumentumot, amelyet Saková idézett, és amely 2023. augusztus 14-én kelt. A dokumentumban egyértelműen szerepel, hogy a megye azt javasolja a beszerzőnek: fontos, hogy időben tájékoztassa az érintett településeket a mélységi atomhulladék-tároló helyszínének kiválasztásával kapcsolatos tevékenységekről.

Lunter ezt a helyzetet sajátos stílusával kommentálta, amelyben egyedi meglátásait és szellemes megjegyzéseit osztotta meg a közönséggel.

Értjük, hogy napjainkban egy olyan világban élünk, ahol mindenki szabadon kifejezheti véleményét. 2023-ban a nyilvánosság bevonása azért vált szükségessé, mert ez már törvényileg előírt kötelezettség. Az illetékes hatóságok azonban figyelmen kívül hagyták a megye kérését, így 2024 végén, majd nemrégiben egy sajtótájékoztatón ismételten hangsúlyozták ezt a problémát.

Lunter azt írta, nem akar a miniszterrel és annak barátaival csetepatét vívni a médián keresztül, csupán a nyilvánosságot szeretné bevonatni a döntéshozatalba.

Lunter bejegyzését Agócs Attila, Fülek polgármestere is megosztotta. "A legfontosabb kérdés nem az, hogy ki építi meg az atomhulladék-tárolót, hanem az, hogy hol fog ez megtörténni" – hangsúlyozta, majd hozzátette:

valószínűleg nem "az aktuálisan posztokat betöltők" fognak építkezni, hiszen a végső helyszín kiválasztása 5 év múlva várható - ám az előkészítő folyamatok ettől még zajlanak.

Jozef Šimko saját kezdeményezésére hozta nyilvánosságra a miniszteri pozícióját. Elmondása szerint a rimaszobati lakosok megkeresték őt információkérés céljából, ezért Denisa Sakovától kért tájékoztatást, akivel végül találkozott Pozsonyban.

Még a minisztérium, ill. Saková posztjai előtt Gyimesi György megosztott egy szlovák, majd egy magyar nyelvű videót is a hivatalos politikusi profilján. A miniszterhez képest ő nem a megyét, hanem az MSZ helyi tisztviselőit és a polgármestereket illette éles kritikával.

Egy kis létszámú csoport, élükön az MSZ Besztercebánya megyei képviselőivel, hetek óta félelmet kelt a lakosság körében. Állításuk szerint, amelyet eddig semmilyen konkrét bizonyítékkal nem támasztottak alá, a kormány atomhulladék-temető létesítését tervezi Gömörben. Személyesen rendkívül aggasztónak és sajnálatosnak tartom, hogy felelős politikai szereplők a megoldások keresése helyett a riogatást választják, csupán azért, mert nem képesek a helyzetet megfelelően kezelni.

- állította.

A témával kapcsolatban kifejtette, hogy az atomtemető gömöri elhelyezésének lehetősége kapcsán elhatárolódik azoktól a nem szakmai megközelítésektől, amelyek azt sugallják, hogy országos ügyekben ne lenne helye a vélemények ütköztetésének. Hangsúlyozta, hogy egyesek évtizedes, elavult tervek és hamis információk révén regionális szinten pánikot keltettek. Kiemelte, hogy Saková és a nukleáris hulladék kezelésével foglalkozó vállalat, a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (Javys) is megerősítette, hogy az atomtemető nem szerepel a jövőbeni terveik között.

Lapunk az atomhulladék-tároló kérdésében megkereste az MSZ-t, ill. arra is megkértük a pártot, hogy foglaljanak állást Gyimesi éles kritikája kapcsán is.

Magdeme Klára, a sajtóosztály vezetője az Új Szóban kifejtette, hogy a párt teljes mértékben támogatja az MSZ megyei képviselőit. Ők arra kérik a döntéshozókat, hogy ismételjék meg a választási folyamatot, folytassanak nyílt és korrekt párbeszédet az érintett községekkel, valamint készítsenek egy szlovák-magyar környezetvédelmi hatástanulmányt. "A magyar külügyminiszter múlt heti látogatása Komáromban remek alkalmat teremtett arra, hogy hangsúlyozzuk, mennyire fontosnak tartjuk, hogy a környezeti tényezőket nemzetközi szakértők csoportja vizsgálja meg. A Magyar Szövetség Besztercebánya megyei képviselői helyesen cselekedtek, amikor felhívták a figyelmet a mélységi tároló lehetséges gömöri helyszínének kiválasztásával kapcsolatos hiányosságokra, ezzel is képviselve a helyi közösség érdekeit" – áll a válaszukban.

"Gyimesi György viszont ismét bizonyította, hogy nem a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt. Mint ahogy azt a nyelvtörvény kapcsán már láthattuk, egyes magyarokat érintő kormányzati ügyek maszatolásában érdekelt. A korszakváltás azt is jelenti, hogy politikai közösségünk megtámadott tagjai mellett kiáll a párt vezetése, érkezzen ez kívülről vagy belülről"

Related posts