A sarkvidék fagyos lehelete végigsöpör az északi félteke búzaföldjein - Mezőhír

Február 17. és 22. között az északi félteke jelentős búzatermesztő területeit sújtja egy kemény, sarkvidéki hideg hullám, amely néhány napig tart. A legintenzívebb fagy Észak-Amerikában érezhető, de Oroszország, Ukrajna és hazánk is megtapasztalja ennek a zord időjárásnak a hatásait. A vetések komoly stressznek vannak kitéve, ami aggasztó következményekkel járhat a termés szempontjából.
Magyarországon a következő napokban a hőmérséklet éjszaka mínusz 8 és mínusz 17 fok között ingadozhat, mindeközben viszont a hótakaró teljesen hiányzik. A búzavetések körülbelül 70 százaléka csupán novemberben került a földbe. Az eltelt időszakban fagyos és enyhe időszakok váltakoztak, általában száraz körülmények között. A későn elvetett növények alig mutatnak fejlődést, és már most a felfagyás jeleit hordozzák. A február elsején alkalmazott fejtrágyák hatására ugyan elkezdtek "éledezni" az állományok, de most éppen a tél leghidegebb éjszakái érkeznek el. Tíz nap múlva viszont már 10-12 fokkal melegebb időjárásra számíthatunk. A vetések tehát komoly stressznek vannak kitéve.
Ezzel a jelenséggel nem vagyunk egyedül. Északnyugat-Európát, valamint Ukrajna és Oroszország déli részeit, ahol az őszibúzatermelés koncentrálódik, az átlagosnál hidegebb február jellemzi, nagyon kevés csapadékkal. Utóbbi két államban a fagyot hozó ciklon még csak most fordul rá a legfontosabb termőrégiókra.
Közben Észak-Amerikában megérkezett a téli fagy, mely annyira intenzív, hogy a meteorológusok éjszakánként mínusz 20, sőt, helyenként akár mínusz 40 fokos hőmérsékleteket is jósolnak. Az időjárási körülmények igazi farkasordító hideget hoznak magukkal, amely komoly kihívás elé állítja a térség lakóit.
Az időjárás-előrejelzések következményeként a búzaárak átmenetileg jelentős emelkedést mutattak az azonnali piacon. Chicagóban az aratás utáni szeptemberi időszakra a búza ára 233 dollárra (körülbelül 89-90 ezer Ft/t) emelkedett, de a trend csökkenő irányba mutat. Ezzel szemben Párizsban a termény ára 238 euróra (95-96 ezer Ft/t) emelkedett, és itt a kereslet növekedése tapasztalható. Ukrajnában az azonnali piacon a búza ára lényegében stabil, a felvásárlók 9200-9350 hrivnyát kínálnak, ami a forint erősödése miatt 85-86 ezer forintos tonnánkénti értéket jelent.
A magyarországi malmi búzáért átlagban 90 ezer forintot fizetnek a termelő telephelyén az AKI adatai szerint, ami - tekintve az ukrán és a párizsi árakat - erősen túlértékeltnek tűnik, de a kukoricahiány érthetővé teszi.