A Fidesz sürgősen lépéseket tesz, és már a jövő héten sor kerülhet az átláthatósági törvény megszavazására.

Úgy tűnik, hogy a jövő héten a Fidesz parlamenti többsége egy különleges eljárás keretein belül megszavazhatja a sok vitát kiváltó átláthatósági törvényt, amely a külföldi támogatást kapó civil szervezetek és a média kötelező listázásáról szól. Ezt Pócs János, a Fidesz jászberényi országgyűlési képviselője mondta a Partizán érdeklődésére. Amikor a szavazás időpontjáról kérdezték, Pócs úgy fogalmazott, hogy a közeljövőben készülnek a szavazásra, majd amikor rákérdeztek, hogy ez akár már a jövő héten megtörténhet, azt válaszolta, hogy valószínűleg igen. "Sietünk, igen" - tette hozzá, amikor a kivételes eljárás mibenlétéről érdeklődtek.
Mint ismert, a fideszes Halász János kedden nem sokkal éjfél előtt nyújtotta be A közélet átláthatóságáról címet viselő törvényjavaslatot annak a fenyegetésnek a jegyében, amellyel Orbán Viktor fordult "a korrupt dollárokból megvásárolt" politikusok, bírók, újságírók, "álcivil szervezetek" és politikai aktivisták ellen március 15-én.
Orbán Viktor a március 15-i ünnepi beszédében éles szavakkal illette politikai ellenfeleit, akiket poloskának nevezett, és határozottan megfogalmazta, hogy a „pokollal” fenyegeti őket. A beszéd során feszültséggel telítette a politikai légkört, jelezve, hogy nem tűri el a kihívásokat.
A jogszabály értelmében a Lánczi Tamás által irányított Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatot tehet arra, hogy az Orbán-kormány hivatalosan jegyzékbe vegye azokat a "külföldről támogatott szervezeteket", amelyek tevékenysége a hivatal megítélése szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását. Azok a szervezetek, amelyek a listán szerepelnek, csak a "pénzmosás elleni szerv" engedélyével fogadhatnak el külföldi támogatásokat, és a lakosság által felajánlott személyi jövedelemadó egy százalékából sem részesülhetnek. Ezen szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói, valamint felügyelő- vagy ellenőrző bizottsági tagjai kiemelt közszereplőkké minősülnek, és kötelező vagyonnyilatkozatot kell tenniük. E nyilatkozatokat az igazságügyi miniszterhez kell benyújtaniuk, a tárca pedig nyilvánosságra hozza ezeket az Orbán-kormány hivatalos weboldalán.
Lesújt a Fidesz, benyújtotta a törvényjavaslatot a külföldről támogatott szervezetek listázásáról"Ez, ha elfogadják, praktikusan kivéreztetné a magyar civil szférát"
A magyar bankoknak folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a listázott szervezetek pénzforgalmát. A pénzmosás elleni hatóság helyszíni ellenőrzéseket is végezhet, ami azt jelenti, hogy bármilyen irathoz, számítógéphez vagy adathordozóhoz hozzáférhet, sőt, másolatokat is készíthet. Amennyiben az ellenőrzés során kiderül, hogy a szervezet a pénzmosás elleni hatóság engedélye nélkül fogadott el külföldi támogatást, akkor közigazgatási bírságra számíthat, amely a támogatás összegének huszonötszöröse lehet. Ezen kívül a támogatásnak megfelelő összeget is meg kell téríteni a Nemzeti Együttműködési Alap részére.
A törvény, amely a szuverenitás megőrzésére vonatkozik, a nemzeti konzultáció eredményeire épít, és hangsúlyozza, hogy a magyar lakosság jelentős része elutasította, hogy mások döntsönek olyan alapvető kérdésekben, amelyek életünkre hatással vannak. A javasolt jogszabály értelmében a közéleti befolyásolásnak minősülnek olyan tevékenységek is, mint a demokratikus diskurzus vagy az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolási próbálkozásai. Külföldi forrásokból származó adományok, valamint a kettős magyar állampolgároktól érkező előfizetések elfogadása tilos, továbbá a pályázati úton elnyert támogatások – beleértve az EU-s forrásokat is – is gyanús pénzügyi forrásnak számítanak, és elítélendők.
"Mészáros Lőrinc és Tiborcz István birodalmában a kormányzati turnézás ezen formája vagy elképesztő cinizmusra, vagy pedig kivételes humorérzékre utal." - írja Magyar Péter a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyének sóval való behintéséről.