Steiner Kristóf a transzjogi demonstráción: Akármit is tervez Orbán, a Pride rendezvénye akkor is megvalósul!

Míg a budai Várkert Bazárban Orbán Viktor az évértékelőjén éppen bejelentette, hogy a magyar Alaptörvény szerint az ember kizárólag férfi vagy nő lehet majd, és kilátásba helyezte a Pride betiltását is, a pesti belvárosban a transzjogok védelmében vonult fel egy néhány száz fős tömeg.
A szombat délutánra tervezett szolidaritási demonstrációt a szervezők azzal a céllal hívták életre, hogy felhívják a figyelmet a kormány azon törekvéseire, amelyek a transz kisebbség megbélyegzésére és megalázására irányulnak, valamint arra, hogy a szabad élethez való jogaikat folyamatosan fenyegetik. A résztvevők délután 3 órától gyülekeztek a Kálvin téren, majd a "stronger than your hate" és az "enough with the oppression, here comes the trans uprising" jelszavakat skandálva vonultak át a Kossuth térre.
De úgy tűnt, Orbán ígéreteiről menet közben nem értesültek, erre ugyanis egy felszólaló sem tért ki később a beszédében. A tömegben álló Steiner Kristóf is csak tőlünk tudta meg a miniszterelnök tervét a Pride betiltásáról, az újságíró-aktivista pillanatnyi csodálkozás után azt mondta: végül is nem lepi meg, de szerinte
Teljesen lényegtelen, hogy Orbán milyen intézkedéseket tervez, hiszen a Pride rendezvény meg fog valósulni.
Ahogy egyre több jogunkat vonják meg, úgy mi is egyre elszántabbá válunk abban, hogy kifejezzük: létezésünk elvitathatatlan. Akár megakadályozzák is a felvonulásunkat, a ma is tapintható szellemiséget, valamint azokat a közösségeket, akik egyre bátrabban állnak ki magukért, senki sem tudja elnémítani – sem Orbán Viktor, sem Trump, sem Putyin.
A miniszterelnök legújabb javaslata, amely az alkotmányban rögzítené a férfi és női nem kizárólagosságát, Steiner szerint súlyos következményekkel járhat. Kifejtette, hogy ezzel a megközelítéssel olyan embereket is marginalizálnak, akik biológiai szempontból nem sorolhatók be egyértelműen egyik vagy másik kategóriába. Emellett megváltoztatják az identitásukról való döntés jogát is, ami rendkívül problematikus. Az elnyomás ellen pedig szerinte csak radikális lépések révén lehet hatékonyan fellépni.
A Queers for Liberation, az Ökofeminista Kollektíva, a Feminista Akció, a Diverse Youth Network, az Anarchista Diákmozgalom és a Varjú Kollektíva közösen kiadott nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy a transz közösséget a társadalmi biztonságot fenyegető elemeként próbálják bemutatni, miközben azt állítják, hogy ezek az emberek veszélyeztetik a magyar családok jólétét. A csoportok arra figyelmeztetnek, hogy a transz és gender diverz egyének nem a nyugati világ kísérlete a társadalom meggyengítésére, hiszen transz emberek mindig is léteztek, függetlenül attól, hogy a kormányok milyen politikát folytatnak. "Nem tűrjük el, hogy gyűlöletkeltésre és hatalmi játszmákra használjanak minket," áll a közleményükben.
A Queers for Liberation szervezet egyik képviselője a közelmúltban felemelte a szavát, hangsúlyozva, hogy a transznemű emberek súlyos zaklatásoknak vannak kitéve, amelyek mögött a hírhedt 33-as paragrafus áll. Ez a jelenség nemcsak az online térben, hanem a mindennapi életben is jelen van, és a legtöbb érintett gyakran kétségbeesetten keresi a segítséget, ám sok esetben hiába. Sokuk nem talál támogatásra, hiszen nemcsak a saját tapasztalataikban nem hisznek, de a hatóságokban sem bíznak meg, így egyedül maradnak a problémáikkal.
A magyar kormány 2020-ban, a 33. paragrafus néven ismertté vált rendeletben tiltotta meg a születési nem jogi megváltoztatását, a törvény így ellehetetleníti a nemi átalakító műtétek jogi elismerését, vagyis azt, hogy a transz emberek a hivatalos dokumentumaikban (banki, munkahelyi, biztosítási stb.) is érvényesíthessék a nem- és névváltoztatást. Ezzel szemben a nemi átalakító beavatkozások elvégzése nem tilos hazánkban, pontosabban nem rendelkeznek külön róla a törvények. A transzneműséget megállapító pszichiátriai és pszichológiai szakvélemény birtokában nagykorú állampolgárok kezdeményezhetnek ilyen beavatkozásokat, azonban Magyarországon alig néhány szakember van, akik magánpraxisban vállalnak ilyen beavatkozást.
Az Anarchista Diákmozgalom transznemű felszólalója az arcát eltakarva, háttal állt a közönség elé, és azt mondta: nem ő választotta ezt az életet, vagy azt, hogy az iskolájában folyamatosan zaklassák, vagy munkákból utasítsák el. A 33-as paragrafus miatt a választott neve nem szerepelhet a dolgozatán, vagy az igazolványán, ami másnak nem számít, neki viszont fontos lenne. Szerinte a transz közösség alig néhány százaléka bánja meg a tranzíciós műtétet, miközben erre hivatkozva nem engedélyezik a beavatkozást.
"Több ember bánja meg a Harry Potter tetoválását, mint a tranzíciót."
A legtöbb beszédben megemlítették a kiskunhalasi orvosok ügyét is. A rendőrség január végén tartóztatott le két orvost, akik illegális nemátalakító műtéteket végeztek titokban a Kiskunhalasi Semmelweis Kórházban. Az orvosokat vesztegetés elfogadásával gyanúsítják, valamint azzal, hogy a privát ellátást egy állami kórházban végezték. A letartóztatott orvosok egyike, egy kiskunhalasi doktornő a transzegészségügy egyik fontos szereplője volt. Az orvos ellen felhozott vádakat az egyik felszólaló koholtnak nevezte, egy másik pedig azt mondta, egy olyan embert vittek el bilincsben, aki több száz transznemű személynek segített.
"A transzneműek szabadsága mindenki jólétének ügye, mert mindig a marginalizált csoportok azok, akiken a diktatúrák tesztelik az erejüket.
A csupán létezésünk önmagában is kihívást jelent a keresztény-konzervatív, heteronormatív normák világában, ahol mindenkit igyekeznek beszorítani egyszerű, előre megalkotott kategóriákba. Azok, akik mernek kilépni ezekből a keretekből, azonnal szembekerülnek a szabályokkal, amelyeket a társadalom számukra kijelölt - vélekedett egyikük.
A Labrisz Egyesület egyik képviselője kifejezte szolidaritását a transz közösség iránt, hangsúlyozva, hogy:
"Ellenségek vagytok, bár nem világos, kinek is az ellenségei. Nap mint nap emberfeletti bátorsággal léteztek a mindennapokban, és bátorságot adtok nekünk is."
Szerintük most azon fáradoznak, hogy elvegyék tőlük mindazt, amiért az LMBTQ közösség generációi harcoltak. Olyan elavult világrendet próbálnak ránk erőltetni, ahol a hatalom kizárólag fehér, ciszhetero férfiak kezében összpontosul, míg a nők csupán a konyhában dolgoznak és szexuális tárgyakként léteznek.
A transzneműek képviselői végül nyilvánosságra hozták követeléseiket, amelyeket nyolc fontos pontba foglaltak össze: elsőként a 33-as paragrafus visszavonását kérik; másodszor, a 2021-es propagandatörvény eltörlését, amely az LMBTQ közösséget a pedofilokkal azonosítja; harmadik, uniszex névlistát szeretnének bevezetni; negyedik, hogy a nemi megerősítő eljárás önazonosítás alapján történhessen; ötödik, az orvosi nem megerősítésének ne legyen előfeltétele a pszichiáteri szakvélemény; hatodik, követelik a reparatív terápiák betiltását; hetedik, hogy a nemi megerősítő műtéteket támogassa a társadalombiztosítás; végül, nyolcadik, szabadon kell engedni a kiskunhalasi doktornőt. Ezen kívül sokan bátorították a résztvevőket, hogy ne hagyják magukat megfélemlíteni, szerveződjenek, és a dühüket cselekvésre váltsák.