Svájc és Szerbia is érdeklődik a Trump és Putyin közötti találkozó lebonyolítása iránt.


A berni és belgrádi ajánlatok a politikai színtéren akkor bukkantak fel, amikor Donald Trump, az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke, azon fáradozik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt rávegye az ukrajnai konfliktus lezárására. Közben Moszkvában Magyarország is szóba került, mint lehetséges helyszín a közelgő találkozóhoz.

Svájc és Szerbia is felajánlotta, hogy házigazdája lesz a leendő amerikai elnök, Donald Trump és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin esetleges találkozójának, néhány nappal azután, hogy felvetődött egy ilyen megbeszélés lehetősége.

Trump, aki jövő hétfőn kerül ismét a Fehér Ház élére, a múlt héten azt mondta, hogy csapata azon dolgozik, hogy egy találkozót szervezzen Putyinnal.

A republikánus vezető abban bízik, hogy ezt a lehetőséget kihasználva megvalósíthatja azt az ígéretét, amely szerint a lehető leghamarabb – akár egy nap leforgása alatt – véget vet Oroszország Ukrajnában zajló totális háborújának.

A svájci külügyminisztérium közölte, hogy már kifejezte hajlandóságát a béketárgyalások megrendezésére.

A lehetséges találkozó útjában állhat, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elrendelte Putyin elfogását, mivel állítólag részt vett ukrán gyermekek Oroszországba történő jogellenes deportálásának felügyeletében.

Bár Svájcnak jogi kötelezettsége van Putyin letartóztatására, Nicolas Bideau, a svájci külügyminisztérium kommunikációs igazgatója úgy véli, hogy a svájci hatóságok béketárgyalások során kivételt tehetnek.

Aleksandar Vučić szerb elnök a napokban megjegyezte, hogy Szerbia ideális helyszín lenne egy Trump és Putyin közötti találkozóra. Kiemelte, hogy Belgrád különösen vonzó, mivel mindkét politikus jelentős népszerűségnek örvend a városban.

Vučić, aki országát semleges szereplőként igyekszik feltüntetni az Oroszország és a Nyugat közötti konfliktusban, az RTS szerb közszolgálati televíziónak adott interjújában kijelentette, hogy Trumpnak Szerbiában a legnagyobb támogatottsága van bármely más országhoz képest az Egyesült Államokon kívül.

"A világon nincs más ország, amely Szerbiához fogható lenne Trump elnök népszerűsége szempontjából" - nyilatkozta.

"Másfelől pedig Szerbia olyan ország, ahol Putyin elnök továbbra is nagyon-nagyon népszerű" - tette hozzá Vučić, aki nem volt hajlandó csatlakozni a Moszkva elleni nemzetközi szankciókhoz.

A szerb elnök hozzátette, hogy országa azért is ideális helyszín, mert nem tagja olyan katonai szövetségeknek, mint a NATO.

Trump a múlt héten azt állította, hogy "Putyin találkozni akar vele". A Kreml erre úgy reagált, hogy nyitott a tárgyalásokra.

Mike Waltz, Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója, megerősítette, hogy jelenleg is zajlanak az előkészületek a Trump és Putyin közötti találkozóra.

Kifejtette, hogy a találkozó jellegét, beleértve Volodimir Zelenszkij ukrán elnök lehetséges részvételét, még nem véglegesítették.

Waltz arra számít, hogy "az elkövetkező napokban, hetekben" legalább egy telefonbeszélgetésre sor kerül Trump és Putyin között.

A megválasztott amerikai elnök fogadkozott, hogy tárgyalóasztalhoz ülteti Kijevet és Moszkvát, egy alkalommal pedig azt állította, hogy egy napon belül véget tud vetni a háborúnak.

Trump, aki többször is éles szavakkal bírálta az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatásokat, aggodalmat keltett a szövetségesek és a biztonsági szakértők között.

Az ukrán tisztviselőket is aggasztja annak a lehetősége, hogy Washington, mint az ország legnagyobb támogatója, csökkentheti vagy leállíthatja a segélyezést.

A leköszönő Biden-kormányzat a lehető legnagyobb katonai támogatást nyújtja Ukrajnának, beleértve egy 500 millió dolláros (490 millió eurós) fegyvercsomagot - azzal a céllal, hogy Kijevet a lehető legerősebb pozícióba hozza a háború befejezéséről szóló esetleges tárgyalásokhoz.

Related posts