A Szabad Európa hangsúlyozta, hogy a független újságírás korlátozása mindig is aggasztó jelenség. A szabad véleménynyilvánítás és a tényekhez való hozzáférés alapvető fontosságú egy demokratikus társadalomban, és bármilyen ilyen irányú lépés súlyosan vesz

A Szabad Európa által működtetett Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) szervezet közleményben válaszolt arra a törvénytervezetre, amelyet a magyar Parlament elé terjesztettek, és amelyet sokan ellehetetlenítési törvényként emlegetnek.
A közelmúltban a Parlament elé került a fideszes "A közélet átláthatóságáról" című törvényjavaslat, amelyet már az igazságügyi bizottság is megszavazott. E törvény értelmében, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy véli, hogy egy külföldi támogatással működő szervezet tevékenysége fenyegeti hazánk szuverenitását, javaslatot tehet a kormány számára a szervezet jegyzékre vételére, amelyet további intézkedések is érinthetnek. Ez a szabályozás kiterjed minden olyan jogi személyre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, amelyek a közélet befolyásolására irányuló külföldi támogatás révén veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. A kormány külön rendeletben dönt a szervezetek jegyzékre kerüléséről, és a listára felkerült szervezetek számára számos korlátozás lép életbe. Így például nem jogosultak egyszázalékos adótámogatásra, minden beérkező támogatásukról származási nyilatkozatot kell benyújtaniuk, vezetőiknek pedig vagyonnyilatkozatot kell tenniük, továbbá kiemelt közszereplőkké válnak.
A Szabad Európa Magyarországot üzemeltető RFE/RL csütörtöki közleménye szerint a washingtoni központ folyamatosan figyelemmel kíséri a törvénytervezet alakulását, és értékeli annak lehetséges hatásait a budapesti iroda működésére.
"A független újságírók szabad munkavégzését korlátozó jogszabályok megjelenése komoly aggályokat vetnek fel" - hívta fel a figyelmet a Media1.hu számára csütörtökön eljuttatott közleményében a szervezet.
Fontos megemlíteni, hogy a Szabad Európa működése során mindig is nyilvános információk álltak rendelkezésre a budapesti iroda finanszírozásának forrásairól. A költségvetését az amerikai kongresszus hagyja jóvá, amely a szükséges összeget a szövetségi költségvetés keretein belül biztosítja. A tényleges finanszírozás az Egyesült Államok Globális Médiaügynökségén (USAGM) keresztül valósul meg. A szerkesztőség teljes mértékben független, és az általa készített cikkek, podcastok és videók mentesek minden politikai vagy gazdasági befolyástól. A munkájuk során szigorúan betartják a szervezet által előírt újságírói etikai normákat. Ezen kívül a szerkesztőségek piaci függetlenségét az Egyesült Államok törvényei is garantálják, amelyek tűzfalszerűen választják el a szervezeti és szakmai döntéshozatalt, biztosítva ezzel a szabad és objektív tájékoztatást.
Az RFE/RL nemzetközi szervezet számos országban aktív, ahol a magyar törvénytervezetben említett körülményekhez hasonló, vagy akár súlyosabb helyzetekkel kell szembenézniük az újságíróknak. A szerkesztőségek 23 országban, 27 különböző nyelven működnek, és céljuk, hogy fellépjenek a média- és szólásszabadság helyi korlátozása ellen. Ezt a platformot az amerikai kormányzat hozta létre, hogy támogassa a demokráciát és a jogállamiságot, biztosítva egy nyílt és független tájékozódási lehetőséget.
A hivatalos nevén a "közélet átláthatóságáról szóló", de bírálói szerint inkább cenzúra- vagy ellehetetlenítési törvénnyel kapcsolatos tartalmaink ide kattintva érhetők el.
Ne engedjék, hogy átmenjen! A reklámipari szakmai szervezetek hevesen ellenállnak az átláthatósági törvény elfogadásának.
"Magyarország számára szégyenteljes pillanatot hoz, ha ezt a javaslatot megszavazzák."
"Jelentős módosításokra van szükség" - a Magyar Ügyvédi Kamara is kritikát fogalmaz meg az átláthatósági törvénnyel kapcsolatban.
Svédország támogatja a Szabad Európa rádiót, miután Trump kormánya megvonta tőle a finanszírozást.
A sajtószabadság határvonalán - A Central Médiacsoport figyelmeztető jeleket észlel a folyamatok aggasztó alakulásáról.
Különleges esemény: 22 különböző ország 85 főszerkesztője felemeli a szavát a magyarországi ellehetetlenítési törvény ellen.
Itt van a Fidesz drákói törvénye, amely putyini praktikákkal sújtja a kormánykritikus médiát és a civil szervezeteket.