Feltárultak a szkíta testvérnép kincsei a kazah sztyeppén | 24.hu A kazah sztyeppén izgalmas felfedezésre bukkantak, amely a szkíta kultúra gazdagságát és titokzatos múltját idézi fel. A régészek által feltárt leletek nem csupán értékes műtárgyakat rejte

Kazahsztánban egy ősi szarmata temetkezési helyre bukkantak, ahol számtalan értékes leletet fedeztek fel - számol be róla az Arkeonews. A régészek kilenc sírt tárták fel, és ezek közül hét meglepően jó állapotban maradt meg az idő próbájával szemben.
A lelőhely felfedezése a Kaszpi-tenger partvidékén, az Atiraui régióban történt, ahol egykor a szarmaták népe élt. Ez a sztyeppei lovasnomád közösség a Krisztus előtti 5. századtól kezdve egészen a Krisztus utáni 4. századig formálta a környék történelmét. Az eddigi kutatások alapján a szarmaták szoros rokonságban állhattak a szkítákkal, és a Római, valamint a Perzsa Birodalommal is aktív kapcsolatokat ápoltak.
A legújabb ásatások során felfedezett sírok rengeteget elmondhatnak ennek az ősi népnek a temetkezési hagyományairól és kulturális szokásairól. A kilenc sír feltárása egy két éven át tartó kutatási projekt részeként zajlott, amely számos izgalmas leletet tárt fel. Az ásatások során nem csupán emberi maradványok kerültek elő, hanem kerámiák, ékszerek és fegyverek is, amelyek mind hozzájárulnak a múlt megértéséhez.
Az egyik legszembetűnőbb felfedezés egy lenyűgöző arany karkötő, amely körülbelül 370 gramm súlyával magára vonja a figyelmet. Különlegességét az adja, hogy két végén egy-egy hópárducot formázó díszítések találhatók, amelyek még inkább kiemelik az ékszer művészi értékét.
A szarmaták civilizációjához kapcsolódó régészeti leletek felfedezése Magyarország területén több alkalommal is megtörtént. Például Baja környékén egy régi szarmata telep maradványait tárták fel, ahol egy temető is előkerült, tíz gondosan megkutatott sírral. A lelőhelyen számos érdekes tárgyra bukkantak, mint például vaskések, vascsatok, gyöngyök, fülbevalók, egy gyűrű és egy nyílhegy. Emellett Kiskunhalas, Törökszentmiklós, Hódmezővásárhely és Kecskemét környékén is felfedeztek szarmata emlékeket, amelyek gazdagítják történelmünket és a régió múltját.