Rejtett dollármilliárdok a törököknél – Putyin furfangos taktikája a szankciók elkerülésére.

A moszkvai Központi Bank devizatartalékainak befagyasztása után Oroszország az amerikai szankciók kijátszására törekszik, és Törökországban próbál "offshore dollártartalékot" kialakítani, hogy támogassa külföldi tevékenységeit - számol be róla a The Wall Street Journal.
Az újság forrásai alapján a következő terv bontakozott ki: Oroszország és Törökország megállapodtak egy finanszírozási konstrukcióban, amely révén a Gazprombank, amely akkor még nem esett a szankciók hatálya alá, körülbelül kilencmilliárd dolláros hitelt biztosított volna az akkuyui atomerőmű fejlesztéséhez. Ebben a projektben a Roszatom is részt vesz, amely szintén nem szerepel a tiltott listán. A pénz a Ziraat Bank, Törökország legnagyobb állami tulajdonú pénzintézete számlájára érkezik, ahonnan olyan orosz cégekhez kerül, amelyek szintén rendelkeznek számlával ennél a banknál. A hitel mögött titokban az orosz központi bank húzódik meg, így Törökország lehetőséget kap arra, hogy növelje dollárkészleteit.
A megállapodás nyomán az orosz félnek sikerült két amerikai pénzintézet, a JPMorgan és a Citigroup közreműködésével több mint ötmilliárd dollárt átutalnia Törökországba.
A Gazprombank 2022 nyarán a Citi révén hárommilliárd dollárt küldött az NPP törökországi Ziraat számláira. További valamivel több mint kétmilliárd dollár haladt át a JPMorgan-en keresztül. Ekkor azonban az amerikai igazságügyi minisztérium felvette a kapcsolatot a JPMorgan-nel és blokkolta a következő, kétmilliárd dolláros részlet átutalását, a pénzt pedig befagyasztották.
Moszkva jelenleg 2 milliárd dollárt tart a JPMorgan-nél, és az Egyesült Államok még mindig keres válaszokat arra, hogyan kezelje ezt a helyzetet.
2024-ben az ügyészek egy polgári per keretében kezdeményezték a pénz lefoglalását, azonban a Fehér Ház kifejezte aggodalmát amiatt, hogy ez negatívan befolyásolná az Ankarával való kapcsolataikat, és veszélyeztetné az Egyesült Államok és Törökország közötti együttműködést, amely magában foglalja a fogolycserét és a terrorizmus elleni harcot, valamint Szíria stabilizálásának kérdését is. Végül a Biden-kormányzat úgy döntött, hogy felfüggeszti a pénz elkobzásának eljárását.
A Wall Street Journal forrásai alapján, miután 2022 februárjában befagyasztották az orosz jegybank devizatartalékait, Elvira Nabiullina, a jegybank vezetője, valamint az állami vállalatok közvetlen utasítást kaptak a Kremltől arra, hogy keressenek alternatív megoldásokat a pénz felhasználására. Az Egyesült Államok a gyanú árnyékában tart több magas rangú orosz tisztviselőt, valamint Recep Tayyip Erdogan török elnök egyik legfőbb tanácsadóját, Ibrahim Kalınt, aki a nemzeti hírszerzés élén áll.
A Roszatom sajtószolgálata bejelentette, hogy a projekt finanszírozására, a kivitelezők kifizetésére, valamint a törökországi szociális és pénzügyi kötelezettségek teljesítésére szánt összes forrást az atomerőmű fejlesztésére használták fel.
A Bank of Russia, a Gazprombank és a Ziraat Bank képviselői nem válaszoltak a lap megkereséseire.
Miként a Meduza idézte, a Gazprombankkal szembeni szankciókat 2024 novemberében rendelték el. A pénzintézet hat külföldi leányvállalata is a korlátozások hatálya alá került. Addig ez maradt az egyetlen bank, amely lehetővé tette az elszámolást az orosz gáz "barátságtalan" országokból származó vásárlóival. A Bloomberg azt írta, hogy az Európai Unió nyomást gyakorol az Egyesült Államokra, hogy találjanak módot a Gazprombank elleni szankciók enyhítésére, de azok egyelőre érvényben maradnak. A Roszatom egyelőre nem került fekete listára.