Többször is lángra kaptak a ruháim – különös eseményeket mesélt el a csengeri okosbörtön rabbrigádjának egyik tagja.


A csengeri okosbörtön nem sokára Európa legfejlettebb büntetés-végrehajtási intézeteként kezdheti meg működését. Az 1500 férőhelyes létesítmény építési és felújítási munkálataihoz egy elítéltekből álló brigádot is igénybe vettek. Egy újpesti fociszurkoló, aki a Ferencváros B-közép tagjaival keveredett összetűzésbe, rabként részt vett a szuperbörtön építkezésén, és az Indexnek mesélt tapasztalatairól. A Büntetés-végrehajtási Országos Parancsnokság (BvOP) szerint a volt elítélt kijelentései megalapozatlanok.

Szémüller József, az újpesti focicsapat elkötelezett szurkolója, egy Fradi-mérkőzés utáni események során összecsapásba keveredett az ellenfél fanatikusainak kemény magjával. Az incidenst követően büntetőeljárás indult, és végül garázdaság, valamint okirat-hamisítás vádjával másfél év börtönbüntetést szabtak ki rá a bíróságon. A lila-fehér szurkoló a sándorházi börtönben kezdte le serve büntetését, de 2024 májusában átirányították Tiszalökre, hogy részt vegyen Európa egyik legmodernebb büntetés-végrehajtási intézményének, a csengeri börtön építkezésének munkálataiban.

"Villanyszerelő a szakmám, de vízszerelőnek raktak oda. Egy 35 fős brigádot hoztak létre elítéltekből, hogy az új börtön építésén dolgozzunk" - mesélte az Indexnek Szémüller József. A középkorú férfi szerint a rabbrigád jobb munkát végzett, mint az alvállalkozók, akiknek a hibáit kellett kijavítaniuk.

A vízszerelési munkálatok katasztrofális eredményeket hoztak: rengeteg WC-tartály volt hibás, a vízhálózatot pedig nem megfelelően szerelték össze. Emellett a padlófűtés is számos helyen elégtelenül működik, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

- sorolta az egykori rab, milyen műszaki hibákkal szembesültek az új okosbörtön építése közben.

"A WC-ből meleg víz folyt, míg a zuhanyzóból csak hideg érkezett" – osztotta meg a férfi. Az építkezésen dolgozó műszaki ellenőrről beszélve kiemelte, hogy mindig ott volt közöttük. "Fiúk, látszik rajtatok, hogy tudjátok, mit csináltok" – mondta nekik a lila-fehér szurkoló.

A rabbrigád naponta 260 kilométert tett meg a tiszalöki börtön és a román határ közelében fekvő Csenger között, majd ugyanennyit vissza.

Egyszer éppen a rabszállító járművén ültem, amikor hirtelen durrdefektet kaptunk. Emlékszem, a hangja olyan volt, mint egy váratlan dördülés, ami az egész utazást megzavarta. Egy másik izgalmas esetben pedig menet közben eltört a rabomobil egyik kereke, valahol Mátészalka és Porcsalma között. A kerék, mint valami független lélek, elgurult mellettünk, mintha csak el akarta volna hagyni ezt a furcsa utazást.

- mesélte el élményeit az egykori fogoly.

A tiszalöki rabbrigád tagjai hajnali 4 és 5 óra között reggeliztek, majd útnak indultak a román határ melletti településre. A csengeri börtön építése közben többször is megjelentek a munkavédelmi ellenőrök.

Megkérdezték tőlem, hogy van-e rajtam munkavédelmi bakancs. Csak hebegni tudtam, mert éppen azt a ruhát viseltem, amit a börtönben osztottak ki nekünk.

- elevenítette fel a történteket Szémüller József, aki szerint a közismert "mákos" börtönviselet teljesen alkalmatlan volt ilyen munkavégzésre.

"Amikor vágtam a csövet, a szikrák többször meggyújtották a rajtam levő műszálas ruhát" - mondta a villanyszerelő. Hozzátette, hogy védőszemüveget csak hébe-hóba kaptak. Egyedül a sisak volt kötelező.

Mindannyiunknak kötelező volt viselni a narancssárga kukás mellényt, amely a fogvatartottak azonosítását szolgálta. Ez a szín nemcsak figyelemfelkeltő volt, hanem egyfajta jelképként is funkcionált, amely megkülönböztetett minket a környezetünktől.

- mesélte a lila-fehér szurkoló, aki szerint a kerületi parancsnok, Biczó László bv. dandártábornok rendkívül emberséges volt a csapattal. "Amikor befejeződött az okosbörtön lakóparkjának építése, ahol dolgoztunk, Biczó tábornok úr hálás szavakkal illette munkánkat, és megköszönte, hogy minden részletre figyelmesen ügyeltünk. Mindannyian parancsnoki elismerésben részesültünk" - mesélte az egykori elítélt, aki ennek az elismerésnek köszönhetően tölthette a karácsonyt már otthon, családja körében.

Az Index felkereste a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát (BvOP), hogy véleményt kérjen az egykori elítélt által megfogalmazott állításokról.

A Csengeri Országos Büntetés-végrehajtási Intézet a magyar büntetés-végrehajtási rendszer eddigi legambiciózusabb vállalkozása. Az 1500 férőhelyes okosbörtön nem csupán a szakmai innovációk terén képvisel előrelépést, hanem egyedülálló építészeti, digitális és biztonságtechnikai megoldásaival is kitűnik. Hamarosan Európa legkorszerűbb büntetés-végrehajtási intézményeként léphet a közönség elé, megújítva ezzel a büntetés-végrehajtás hagyományos kereteit.

- tájékoztatott a BvOP Kommunikációs Főosztálya.

A kommunikációs főosztály kiemelte, hogy egy volt fogvatartott vádaskodásait alap nélkülieknek tartják, mivel a személy szavahihetősége - figyelembe véve korábbi bűncselekményeit - erősen megkérdőjelezhető. Rámutattak arra is, hogy a munkában részt vevő fogvatartottak jellemzően csak segédmunkát végeztek, így nem volt lehetőségük arra, hogy betekintést nyerjenek a beruházások és kivitelezések mélyebb aspektusaiba.

Related posts