Kanadában továbbra is sokan döntenek a "kegyes halál" mellett, amely egyre népszerűbb választásnak számít. - Liner.hu

Bár a korábbinál lassabb tempóban, de Kanadában már ötödik éve emelkedik az eutanáziában részesülők aránya - áll az erről szóló beszámolóban. A részleteket illetően azt írják, tavaly körülbelül 15 300 ember választotta az eutanáziát, ami az ország haláleseteinek 4,7%-át teszi ki. Ez a szám 16%-os emelkedésre utal a múlt évhez képest, ami azonban jelentősen alacsonyabb az előző évek 31%-os átlagos növekedési üteméhez viszonyítva. Hozzáteszik: az eutanáziát kérők 96%-ának halála természetes úton is bekövetkezett volna.
A maradék 4%-nak hosszú távú, krónikus egészségügyi problémákkal kellett szembenéznie. Az átlagos életkor a jelentés alapján 77 év volt, és a leggyakoribb ok a rákos megbetegedésnek számított. A Telex a BBC cikkére hivatkozva hangsúlyozza, hogy a jelentésben először vették figyelembe az etnikai hovatartozást is. Az adatok szerint az eutanáziában részesülők 96%-a fehérként azonosította magát, míg Kanada teljes lakosságának körülbelül 70%-a tartozik ebbe a csoportba. A következő legnagyobb csoport az ázsiai származásúak voltak, akik mindössze 1,8%-ot képviseltek, holott Kanada népességének 5,7%-át teszik ki. Közben Kiss László esetében a börtönben töltött időt februárig meghosszabbították.
Részletesen bemutatták, hogy Québec tartomány kiemelkedően vezető szerepet játszik az eutanázia arányában Kanadában: a tartomány a teljes országos eutanázia-esetek 37%-át képviseli, miközben a lakosságának aránya csupán 22%. A Québeci kormány idén egy kutatási projektet indított, hogy feltárja, miért olyan magas ez a szám. Eredetileg Kanada csak azok számára tette lehetővé az eutanáziát, akiknek halála "ésszerűen előre látható" volt. Azonban 2021-ben a szabályozás változott, és kiterjesztették a lehetőséget azok számára is, akik nem végstádiumú betegek, de krónikus, életminőséget súlyosan befolyásoló betegségekkel küzdenek.
Ahogy korábban már említettük, Karsai Dániel alkotmányjogász szeptember végén, hosszú és küzdelmes harcot követően távozott az élők sorából. Testvére, Karsai Péter egy későbbi interjúban megosztotta a nyilvánossággal Dániel küzdelmeit, szellemi hagyatékát és jövőbeli terveit. Kiemelte, hogy testvére bár az élet végén hozott döntések legitimálásáért harcolt, sohasem kívánta igénybe venni az eutanázia lehetőségét. "Dani sosem akart meghalni, ez egy óriási félreértés. Dani az életet választotta" - hangsúlyozta Karsai Péter. Az ügyvéd és emberi jogi aktivista két évvel ezelőtt kapott diagnózist az ALS nevű kórra, ami drámaian befolyásolta életét.