Trump támogatja Muskot, és egyetértene vele abban, hogy a munkavállalói vízum bevezetése remek kezdeményezés.


Kép: JOE RAEDLE / GETTY IMAGES ÉSZAK-AMERIKA / Getty Images az AFP közvetítésével.

Szombaton Donald Trump is hangot adott támogatásának az H-1B munkavállalói vízumokkal kapcsolatban. Ezen a héten a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) vezetői, Elon Musk és Vivek Ramaswamy, heves eszmecserébe bonyolódtak a legnagyobb MAGA-támogatók körében arról, hogy vajon szükség van-e az Egyesült Államok számára a jól képzett külföldi munkaerő bevonzására – számolt be róla a CNN.

"Mindig is vonzottak a vízumok, és folyamatosan támogattam őket. Ez az oka, hogy a vízumok léteznek" - nyilatkozta Trump, aki 2016 és 2020 között drasztikus korlátozásokat vezetett be a H-1B típusú, speciális foglalkozásokra vonatkozó vízumokkal kapcsolatban, a New York Postnak. "Sok H-1B vízummal rendelkező munkavállaló dolgozik nálam, hiszek ebben a rendszerben, és sokszor éltem a lehetőséggel. Kiváló program" - tette hozzá az idén ismételten elnökké választott Trump, aki korábban többször bírálta ezt a vízumprogramot, és legutóbb 2022-ben alkalmazott valakit a cégei közé ezen a néven.

Külföldi munkavállalók valóban megtalálhatók nála, azonban a többségük nem H-1B vízummal érkezik, hanem H-2B vízummal. Ez utóbbi lehetőséget nyújt arra, hogy nem magasan képzett, hanem idénymunkásokat alkalmazzanak, például kertrendezési vagy felszolgálói feladatok ellátására.

Joe Biden már 2020-ban, a beiktatása előtt jelezte, hogy eltörli a H-1B vízumra a Trump-adminisztráció által bevezetett korlátozásokat, és nemrég egy utolsó húzással nemcsak modernizálták, hanem be is betonozták a programot. Ennek hátterében az azzal elért eredmények megszilárdítása mellett az is volt a célja a jelenlegi vezetésnek, hogy a korábban azt ellenző Trump ne tudja csak úgy megnyirbálni, így különösen érdekes, hogy a leendő elnök most Musk mellé állt a kérdésben.

Az már kevésbé meglepő, hogy az egyre inkább Trump jobbkezévé váló Musk nagy támogatója a programnak, hiszen ezeknek a vízumoknak a döntő többsége, nagyjából 60 százaléka a techiparba igyekvő dolgozóknak kell, egyáltalán nem mindegy tehát a Szilícium-völgy cégeinek, hogy az aktuális kormány hogyan áll ehhez a kérdéshez. Konkrétan Musk is ilyen vízummal kezdett el egyébként Amerikában dolgozni, noha az anyja révén rendelkezett kanadai állampolgársággal.

Musk az utóbbi időszakban folyamatosan osztotta meg gondolatait a program kapcsán, és érdekes hasonlatokat hozott fel, miszerint Amerika olyan, mint egy sikeres profi sportcsapat, amely folyamatosan győzni szeretne. Ehhez pedig szerinte szükséges, hogy a legjobb mérnököket, mint például Jokićokat és Wembyjeit - az NBA két kiválóságát, egy szerb és egy francia kosárlabdázót - importálják a zömében amerikai szakemberekből álló techiparba. Később pedig, a Trópusi viharra utalva, határozottan kijelentette, hogy mindenki, aki nem osztja ezt a véleményt, az gyakorlatilag saját magának árt.

Musk és a többi amerikai techóriás vezetője tehát egyértelműen hisznek abban, hogy a külföldi mérnökök krémje tette naggyá az amerikai techszektort, amiben a történelmet elnézve van is valami. Trump támogatói, beleértve ebbe prominens MAGA-arcokat is, ugyanakkor nem értenek egyet azzal, hogy erre kellene támaszkodnia az országnak, és ez is érthető, hiszen Trump egyik legfontosabb ígérete az, hogy kitoloncolja a bevándorlókat, és Amerika lesz nála az első. Az elmúlt napokban Trump több, hangos támogatója mellett Trump volt főtanácsadója, a börtönből nemrég kiengedett Steve Bannon is kifakadt a vízumok miatt.

Related posts