Trump bejelentette: felfüggeszti az ENSZ és a NATO pénzügyi támogatását.
A Trump-kormányzat csupán néhány konkrét szervezet, mint például a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) esetében kívánná megőrizni a pénzügyi támogatásokat.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump adminisztrációja jelentős mértékű csökkentést tervez a NATO és az ENSZ finanszírozásában. Ez egy új költségvetési emlékeztető tervezetében szerepel.
A Washington Post értesülései szerint a Fehér Ház drasztikus lépéseket szándékozik tenni az Egyesült Államok külpolitikai költségvetésének csökkentése érdekében, kiemelten a nemzetközi szervezetek finanszírozásának mérséklésére. A tervezett intézkedések a következő főbb pontokat tartalmazzák:
A dokumentum alapján azonban egyes szervezetek, mint például a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO), még mindig támaszkodhatnak az Egyesült Államok támogatására.
Szakértők és hivatalos személyek egyaránt aggodalommal reagáltak a Trump-adminisztráció által előterjesztett javaslatra. Julianne Smith, aki korábban az Egyesült Államok NATO-nagyköveteként tevékenykedett, így nyilatkozott:
"Ez tényleg befolyásolja azokat az alapelveket, amelyekre a szövetség működése támaszkodik, és komoly következményekkel járhat az egység számára."
A dokumentum rendelkezik arról, hogy a USAID (Amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség) integrálása megtörténik a külügyminisztériumban, továbbá a külpolitikai költségvetés 48%-os csökkentése, amely 28,4 milliárd dollárra csökkenti a forrásokat. Amennyiben a javasolt intézkedéseket elfogadják, a humanitárius segítségnyújtás 54%-kal, míg a globális egészségügyi programok finanszírozása 55%-kal fog visszaesni. A költségvetési javaslatot a Kongresszus még nem hagyta jóvá, ami bizonytalanságot szül. A külügyminisztérium már figyelmeztetett arra, hogy tömeges elbocsátások, konzulátusok bezárása és a munkatársak demoralizálódása is várható a helyzet következményeként.
"Brett Bruen, a külügyminisztérium korábbi tisztviselője úgy fogalmazott: 'Ez valójában nem más, mint a nemzetközi befolyásunkat szolgáló eszközök lerombolása.'"
Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere nemrégiben bejelentette, hogy Washington hivatalosan is leállítja a USAID-programok 83%-át. A miniszter hangsúlyozta, hogy a Kongresszussal folytatott egyeztetések nyomán a megmaradó programokat a külügyminisztériumhoz fogják átvinni, hogy azok irányítása hatékonyabbá váljon.
Rubio kifejtette, hogy "az 5200-as számú, most törlésre kerülő szerződésre tízmilliárdokat fordítottak el olyan módon, ami nemcsak hogy nem támogatta, hanem néha még károsította is az Egyesült Államok alapvető nemzeti érdekeit."