Ukrajna és Kongó: A ritkafémek titkos világa Ukrajna és Kongó, két távoli ország, amelyek sorsa szorosan összefonódik a ritkafémek rejtélyes világával. Ezek az értékes nyersanyagok nem csupán a modern technológia alapját képezik, hanem politikai és gazda

Az orosz-ukrán háború amerikai béketörekvései is számításba veszik a ritkafém lelőhelyek meglétét és felhasználhatóságát. Ahogy arról lapunk is beszámolt Kongóban az M23 fegyveres csoportot pedig gazdasági érdekek is kötik a vérengzéshez, mivel egy jelentős ritkafémet, koltánt exportál Ruandába az ENSZ jelentései szerint. Az említett szomszédos ország támogatta is az M23 fegyvereseit.
A ritkafémek alkalmazása valóban rendkívül változatos, és szinte minden modern technológiai vívmányban szerepet játszanak. Legyen szó repülőgépek vagy műholdak gyártásáról, esetleg atomerőművekről vagy éppen a legújabb okostelefonokról, ezek az anyagok elengedhetetlenek a fejlesztésekhez. A ritkafémek kulcsszerepet töltenek be a tankok és autók előállításában is, így nem meglepő, hogy a birtoklásuk komoly iparágakat és jelentős gazdasági erőt generál. Az ezen erőforrásokkal való rendelkezés tehát nem csupán technológiai, hanem stratégiai előnyöket is biztosít.
Nemrégiben elhalasztották Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és J.D. Vance amerikai alelnök találkozóját a müncheni biztonságpolitikai konferencián. Az Egyesült Államok ugyanis több időt kért az ukrán partnerségi megállapodás tervezetének alapos átvizsgálására, amely az ukrán ásványkincsekhez való hozzáférést összekötheti a jövőbeli amerikai támogatásokkal. Eközben Denisz Shmihal ukrán miniszterelnök hangsúlyozta Ukrajna kulcsfontosságú szerepét az Európai Unió számára, mivel az ország gazdag olyan kritikus nyersanyagokban, mint az urán, lítium és titán. Ez a partnerségi megállapodás hozzájárulhat az EU Oroszországtól való függőségének csökkentéséhez.
Shmihal miniszterelnök a Politicoban közzétett cikkében hangsúlyozta, hogy Ukrajna az Európai Unió által lényegesnek tekintett 30 nyersanyagból 22-t birtokol. Külön figyelmet szentelt az ország jelentős urántartalékának, amely nemcsak a belső energiaellátás fenntartását teszi lehetővé, hanem a nemzetközi piacra való exportálásra is alkalmas, különösen a növekvő európai atomenergia-kereslet fényében.
Shmyhal kiemelte, hogy Ukrajna nyitott a vegyes vállalatok létrehozására az EU-val ezen a fontos területen, ami jelentős stratégiai előnyöket biztosítana az Unió számára. Az ország a világ tíz legnagyobb titántartalék-birtokosa között van, ami lehetővé tenné, hogy Oroszország helyét átvegye a titánpiacon, ezáltal megerősítve az EU polgári és katonai iparát.
A jelenlegi harcok Kongóban évtizedek óta húzódó konfliktusok következményei, amely a világ legnagyobb humanitárius válságát idézte elő. Jelenleg hétmillió ember kényszerült menekülésre, míg több millióan szenvednek az éhségtől.
A második világháború óta ez a leghosszabb és leghalálosabb fegyveres konfliktus, több mint hatmillió áldozattal. A politikai instabilitás, az etnikai feszültségek és a harcok milliókat kényszerítettek menekülésre. Jelenleg mintegy hétmillió belső menekült van az országban, és több mint huszonhétmillió ember éhezéssel küzd.
A konfliktus következményei generációkon átívelnek. A menekülttáborokban élők gyakran kénytelenek újra és újra menekülni a harcok és a természeti katasztrófák elől. A spontán kialakuló táborokban az ellátás gyakran kaotikus, a segélyszervezetek pedig nehezen tudnak lépést tartani a szükségletekkel.
Sajtótájékoztatóján Ravina Shamdasani, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője kiemelte, hogy a szervezet új bizonyítékokat szerzett arról, miszerint a Ruanda által támogatott M23 milícia a Kongói Demokratikus Köztársaság Bukavu városának elfoglalását követően gyermekeket mészárolt le. Shamdasani sürgette a milíciát és a ruandai kormányt, hogy tartsák tiszteletben az emberi jogokat, valamint a nemzetközi humanitárius törvényeket, hangsúlyozva ezek fontosságát a régió stabilitása és a civil lakosság védelme szempontjából.
A szóvivő továbbá hangsúlyozta, hogy a térségben "rendkívül zűrzavaros a helyzet", és jelenleg is számos olyan jelentés áll a szervezet rendelkezésére, amelyeket még nem sikerült hitelesíteni vagy alátámasztani.
- hangoztatta, kiemelve, hogy a közösségi médiában több videófelvétel is megjelent az atrocitásokról. Továbbá figyelmeztetett arra, hogy a régióban a helyzet "drasztikusan romlik", és hangsúlyozta, hogy kórházakat, valamint humanitárius segélyezést végző létesítményeket is támadások érnek. Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szintén kifejezte aggodalmát a kialakult helyzet miatt, figyelmeztetve a konfliktus esetleges kiszélesedésére, és felszólította a feleket, hogy térjenek vissza a párbeszéd útjára.
Az ENSZ által közzétett jelentések alapján a milícia legalább három fiatal életét oltotta ki. A gyermekek a harcok színhelyén fegyvereket gyűjtöttek, és amikor nem voltak hajlandók átadni azokat az M23 fegyvereseinek, a milicisták brutálisan megölték őket. Az M23 vasárnap érkezett meg Bukavuba, Dél-Kivu tartomány fővárosába, miután január végén már elfoglalta a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részének legnagyobb, stratégiai szempontból kulcsfontosságú és nyersanyagban gazdag városát, Gomát.
Az ENSZ szerint mintegy négyezer ruandai katona segíti a lázadókat, akikkel a kongói hadsereg, valamint a támogatására érkezett dél-afrikai és burundi csapatok állnak szemben.