Uniós évforduló: A Smer ellenezte a vétót, míg a politikai pártok az Uniót támogatták.

Szlovákia 2004. májusában, immáron huszonegy éve csatlakozott az Európai Unióhoz. A legnagyobb kormánypárt egy sajtóközlemény keretében idézte fel ezt a fontos évfordulót, míg Robert Fico a nap folyamán csupán május elsejével kapcsolatban osztott meg egy rövid üzenetet.
A Smer-állásfoglalás szerint az Európai Unió vétójogának megszüntetése az EU "végének kezdetét" jelenti, a Szlovákiához hasonló kis államokat pedig a partvonalra szorítaná. A párt kihívást lát az irreálisnak tartott zöldpolitikában, a migrációban és az Unió Ukrajna-politikában is, ami eltér az intézmény hagyományos béketörekvéseitől.
A Hlas vonatkozó állásfoglalásában elhatárolódott az intézményből való kilépéstől, Matúš Šutaj Eštok szerint ez a Hlas számára vörös vonalt jelent, mivel az Unió Szlovákia életterébe tartozik. A politikus szerint a párt a garanciája annak, hogy az EU- és NATO-tagság megkérdőjelezése, illetve a kilépés témája nem lesz az asztalon a koalíció ténykedése alatt. Šutaj Eštok ezzel együtt úgy véli, hogy Szlovákia nem szolgai módon alakítja a külpolitikáját, amely a felelős uniós partnerség mellett a négy égtájra irányul majd.
Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke, amely a legnagyobb ellenzéki pártnak számít az országban, sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az évforduló apropóján a Szlovákia Európai Unióból való kilépésének kockázata soha nem volt ennyire magas. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a Smer több prominens képviselője, így Tibor Gašpar és Judita Laššáková is megkérdőjelezte a tagság értelmét, ezzel is jelezve, hogy a közösség nélkül Szlovákia gazdasági helyzete és szuverenitása is veszélybe kerülne. Šimečka véleménye szerint az ország az EU intézményrendszerében egyre inkább elszigetelődött, és problémás tagként viselkedik; Robert Fico államfő pedig egyedüli szövetségeseként Orbán Viktorra támaszkodik. Martin Hojsík, a párt európai parlamenti képviselője, az Unió hatékonyabb és cselekvőképesebb irányvonalának megvalósítására tett javaslatot.
A Szlovákia mozgalom az évforduló alkalmából Peter Pollák, egykori EP-képviselő közreműködésével a tagállamok vétójogának megőrzésére hívta fel a figyelmet. Emellett figyelmeztettek arra is, hogy az intézmény nem hagyhatja figyelmen kívül az Egyesült Államok védelmi garanciáit, amelyek nem tekinthetők automatikusnak. Igor Matovič pártelnök a tagságból fakadó előnyök fontosságát emelte ki, hangsúlyozva, hogy bízunk abban, Szlovákia a jövőben is megőrzi függetlenségét.
Az Európai Bizottság szlovákiai képviselete nemrégiben kiadott állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy Szlovákia lakosságának életminősége a belépést követő évek során jelentős fejlődésen ment keresztül. Az Eurobarometer felméréseire hivatkozva az EB arra is felhívta a figyelmet, hogy a megkérdezettek 53%-a bízik az Európai Unióban, míg a válaszadók kétharmada érzi magát szoros kapcsolatban a közösséggel.
Szlovákia uniós csatlakozása óta eltelt tizennyolc év alatt 36 milliárd euró áramlott be az országba, és az új program keretösszegeinek kihasználása most kezd igazán beindulni – ez további 13 milliárd euróval gazdagíthatja Szlovákiát. A szlovák gazdaság fejlődése is jól látható, hiszen míg 2004-ben a bruttó nemzeti össztermék (GDP) mindössze az uniós átlag 59%-át tette ki, ez a szám mára 71%-ra nőtt.