Létezik egy különleges eljárás, amely lehetőséget ad arra, hogy a hazai autósok eltüntessék büntetőpontjaikat. Ezt a lehetőséget sokan nem ismerik, pedig hasznos lehet számukra!

Te is gyűjtöd az előéleti pontokat? Ha igen, és már majdnem kipontozódtál, akkor erről a lehetőségről tudnod kell, hogy megússza a jogosítványod.
Korábban az autósok számára szinte teljesen ismeretlen lehetőség volt, hogy önkéntes utánképzéssel csökkentsék a közlekedési előéleti pontjaikat, más néven "büntetőpontokat". A koronavírus-járvány előtt évente csupán néhányan – legfeljebb ketten vagy hárman – éltek ezzel a lehetőséggel, és alig akadt olyan személy, aki önszántából jelentkezett volna a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont (KAV) által kínált képzésekre – olvasható a Közlekedésbiztonsági portálon.
Az utóbbi évek során azonban figyelemre méltó változás zajlott le: ma már évente 1500-1600 gépjárművezető csatlakozik ilyen önkéntes programokhoz, ami azt mutatja, hogy az utánképzésre jelentkezők körülbelül ötöde saját elhatározásából dönt úgy, hogy részt vesz.
Fontos hangsúlyozni: a fent felsorolt szakmákban dolgozó sofőrök nem feltétlenül szabályszegőbbek, mint mások - csupán az átlagosnál jóval több kilométert vezetnek, ezért gyakrabban kerülnek rendőrségi ellenőrzés látókörébe, így statisztikailag nagyobb eséllyel kaphatnak pontokat.
A közlekedési előéleti pontrendszert 2001 óta alkalmazzák hazánkban, miután az Országgyűlés elfogadta ezt az innovatív intézkedést. A rendszer célja, hogy ösztönözze a gépjárművezetőket a szabályok önkéntes betartására, ezzel hozzájárulva a közúti forgalom biztonságának növeléséhez. A pontrendszer lényege, hogy a közlekedési szabálysértések súlyosságuk szerint pontokkal "jutalmazzák", így a kisebb vétségek és a komolyabb kihágások eltérő mértékben befolyásolják a vezetők előéleti nyilvántartását.
A Vezess legfrissebb cikkében felfedezheted azt a táblázatot, amely részletesen bemutatja, hogy milyen okok miatt és mennyi büntetőpontot kaphatsz.
Nem varázsütésre, és nem minden pont egyszerre, hanem a pontszám alapját képező szabályszegést megállapító határozat jogerőre emelkedésének, illetve a helyszíni bírság tudomásulvételének időpontjától számítják a három évet minden esetben.