Washingtoni légi tragédia: Egy tapasztalt expilóta osztotta meg véleményét, mi vezethetett a balesethez - Pénzcentrum

A washingtoni légikatasztrófa kapcsán számos szakértő osztotta meg véleményét, köztük George Bacon, a brit királyi légierő (RAF) egykori pilótája, aki a BBC-nek adott interjújában részletesen beszélt az eseményekről. A szakemberek jelenleg is azon dolgoznak, hogy feltárják a baleset mögött húzódó körülményeket és okokat. Különös figyelmet fordítanak a washingtoni légtér bonyolultságára, valamint a katonai és polgári légi forgalom együttműködésének nehézségeire, amelyek jelentős kihívásokat jelentenek a biztonságos légi közlekedés szempontjából.
George Bacon, a RAF egykori pilótája megosztotta tapasztalatait arról, hogy a katonai repülőgépek és helikopterek gyakran közel repülnek az utasszállító repülőkhoz. „Katonai pilótaként dolgoztam az Egyesült Államokban, így van némi rálátásom a Washington DC körüli légiforgalomra. Ez a tér rendkívül zsúfolt, és érdekes módon a polgári és katonai gépek egyazon rádiófrekvenciát használják” – mondta Bacon egy BBC-interjúban.
A szakértő kiemelte, hogy az Egyesült Államokban a katonai pilóták nagyobb szabadságot élveznek a navigáció terén, mint az Egyesült Királyságban. Bacon szerint a katonai repülés önállóan szabályozott, és a pilóták maguk dönthetik el, merre repülnek, de ellenőrzött légtérben az irányító utasításait kell követniük. A "láss és kerüld el" elv alapján a pilótáknak folyamatosan figyelniük kell környezetüket.
Bacon véleménye némileg ellentmond David Soucie, a CNN biztonsági elemzőjének álláspontjának, aki úgy véli, hogy a washingtoni repülőtérre való leszállás az Egyesült Államok legbonyolultabb feladatai közé tartozik a kereskedelmi pilóták számára. Soucie kiemelte, hogy a repülőtér nem csupán rendkívül nagy forgalommal bír, hanem a katonai és kereskedelmi légiközlekedés együttműködése is számos kihívást jelent.
Tony Stanton, az ausztrál Polgári Légiközlekedési Hatóság munkatársa a CNN-nek nyilatkozva rámutatott, hogy a Black Hawk helikopter valamilyen okból arra utasították, tartson látható távolságot az 5342-es járattól. Stanton szerint elsőként azt kellene vizsgálni, miért nem tett eleget ennek a kérésnek a helikopteren.
Heather Chairez, a Joint Task Force-National Capital Region sajtófőnöke fontos részletekkel szolgált a kommunikációs csatornák működéséről. Kiemelte, hogy a washingtoni légiforgalmi irányító torony két eltérő rádiófrekvenciát alkalmaz: az egyiket a helikopterek, míg a másikat a többi légi jármű számára tartják fenn. Ez a megoldás azt jelenti, hogy a balesetben részt vevő Black Hawk és az 5342-es járat különböző frekvenciákon folytatta a kommunikációt a toronnyal, ami fontos tényező lehet a történtek szempontjából.
A szakemberek konszenzusra jutottak arról, hogy a vizsgálat célja a pontos események feltárása, és amennyiben indokolt, a jövőbeli balesetek megelőzése érdekében a protokollokat is felülvizsgálják.