Zöldségek és halak egyesítése? Íme 4 fantasztikus recept, amelyek garantáltan mindenki ízlését elnyerik – Magyar Mezőgazdaság.

Ez a receptgyűjtemény egy teljes ebéd- vagy vacsoramenü kifejlesztésére készült, de az egyes ételek önállóan is remek választást jelentenek egy könnyed vacsorához vagy vendégek fogadásához.
Számos meggyőző érv szól a hal rendszeres fogyasztása mellett. Egyrészt gazdag fehérjeforrás, másrészt omega-3 zsírsavakat, valamint D-vitamint is bőven tartalmaz. Kalóriatartalma ráadásul alacsony, különösen, ha párolva készítjük el, így heti egy-két alkalommal mindenképp érdemes beiktatni az étrendünkbe. Mindezek ellenére sokan hajlamosak elhanyagolni a halételek elkészítését, pedig a jótékony hatásait érdemes kihasználni.
A halak étkezésünkben való szerepét nehéz megemelni a gasztronómiai ranglétrán, különösen, mivel nem vagyunk tengerparti nemzet, és sokan az áruk miatt döntenek a mellőzésük mellett. Az igazság az, hogy a halak elkészítése egy külön művészet, amelyhez idő és tapasztalat szükséges ahhoz, hogy magabiztosan bánjunk velük, és bátran kísérletezünk az ízekkel. Az árakkal kapcsolatban is érdemes átgondolni: nem feltétlenül szükséges egy egész lazacot megsütni, hiszen néhány dekányi halhús is csodásan illeszkedhet egy-egy fogásba, új dimenziót adva az étkezés élményének.
Tischler Petra Európa több Michelin-csillagos éttermének konyháján dolgozott, jelenleg egészségtudatos privát séf és a halételek szakértője, ezért őt kértük meg, hogy mutasson nekünk példát arra, hogyan lehet a kertünkben megtermelt zöldségeket társítani különféle halak húsával vagy tenger gyümölcseivel. A kettő ugyanis csodálatosan megfér egymás mellett, és izgalmas fogásokká lényegülnek a serpenyőben. Közben pedig számos trükköt és tippet megoszt velünk az elkészítéssel kapcsolatban.
A rákfarkakat hosszában kettévágjuk, forró serpenyőben, habzó vajban sóval-borssal ízesítve átforrósítjuk. Félretesszük kihűlni.
A kihűlt rákfarkakat bekeverjük a majonézzel. A rizslap mindkét oldalát az ecetes vízbe mártjuk, fadeszkára fektetjük. Ráhelyezünk az alsó felére egy nagy salátalevelet, amire a bekevert garnélát halmozzuk. Két oldalát behajtva szoros tekercset készítünk.
Egy izgalmas módja a tekercsek díszítésének, ha ehető virágokkal varázsoljuk őket még vonzóbbá, vagy szezámmagban hempergetve különleges ízt adunk nekik.
Alaplevet főzünk: a halcsontokat tepsire rakjuk, kis olajjal meglocsoljuk, sütőben 160 °C-on 20 percig elősütjük. Közepes méretű lábast teleengedünk vízzel, a halcsontokat és a zöldségeket beletesszük, sózzuk, borsozzuk, gyöngyözve főzzük 1,5 óráig.
Az elkészült alapléből egy kis lábosba öntünk, majd sóval és fehérborssal fűszerezzük, ahogy a kedvünk diktálja. A végső simítást a habarás adja meg, amit friss citromlével teszünk még üdébbé.
Az ételt egyedi stílusban tálaljuk: először is, a tálaláshoz felforrósított tányérokra helyezzük a gyufaszálra vágott sárgarépát, karalábét és az újhagymát, mindezt színes és ínycsiklandó módon. Ezt követően egyenletesen elosztjuk a tányérokban a tőkehalat, amely ízletes garnírunggal egészül ki, és végül megkoronázzuk az egészet frissen vágott kaporral. Az utolsó simításként felöntjük az egészet a gazdag, ízletes levessel, hogy a fogás minden egyes falatja magával ragadó élményt nyújtson.
Javaslom, hogy készítsünk el egy nagyobb adagot az alapléből, és a megmaradt részt fagyasszuk le. Így legközelebb pillanatok alatt hozzájuthatunk egy ízletes halleveshez, vagy könnyedén felhasználhatjuk más halételekhez.